Search
× Search
Co se stalo na palubě Hebe V?
Daniel Vodička

Co se stalo na palubě Hebe V?

Závodní jachta Hebe V se při přeplavbě z Janova do Palerma dostala do prudké bouřky. Co se na palubě dělo vylíčil člen převozní posádky Jan Hejdler.

V kostce… v pátek jsme se sešli v Janove. V sobotu jsme omyli loď, přidělali anténu a nakoupili na cestu. V neděli jsme po snídani vypluli. Za pěkného počasí.

V pondělí asi hodinu po poledni projíždíme kolem Elby. Odpoledne se různě objevují bouřky, mezi kterými se nám celkem daří kličkovat. Bouřky neustávají a celou noc prosvěcuji blesky moře okolo lodě.

V úterý ráno dáváme bouřkové plachty. Pro jistoru. Vitr se často mění. Nakonec zpátky vytahujeme normální plachty.

Ty stahujeme v momentě, kdy kousek od nás práskl blesk. Kluci vyběhli z podpalubí, autopilot začal pípat a všechny přístroje přestaly ukazovat.

Stahujeme plachty a ujíždíme na motor bouřce. Ta nás po pár hodinách stejně dostihne. Jedeme na motor v silné bouřce. Bez přístrojů, tedy naslepo, směr ostrov Ponza, kam dojíždíme kolem třetí hodiny ranní.

Další den dotankujeme a přečkáváme ještě cca dvouhodinový déšť na kotvě. Zkoušíme řešit výpadek přístrojů. Nakonec se daří pouze některé z nich zprovoznit. Vyplouváme směr Neapol pro kabel, který potřebujeme k další diagnostice. Aby byl systém alespoň částečně zprovozněn na závody.

Mezitím zbytek posádky řeší dodání vyhořelých částí elektronického systému z centrálního skladu. Času je málo, startujeme v úterý.

Držte palce.
Hebe jebe ale i jede!
6366
Na horu