Search
× Search
Hebe čtvrtá v Rolex  Capri Sailing Week
Zdenál Sünderhauf
/ Kategorie: Ostatní regaty

Hebe čtvrtá v Rolex  Capri Sailing Week

Český tým Hebe, který se připravuje na světový šampionát ORC v Šibeniku, obsadil vynikající 4. místo na prestižní regatě Rolex Capri Sailing Week.

Ve dnech 10. – 18. května proběhl v neapolské zátoce další ze světové série jachtařských závodů Rolex Capri Sailing Week.  Tyto závody patří mezi 5 top jachtařských závodů na světě: Rolex Capri Sailing Week, Rolex Fastnet Race, Rolex Middle Sea Race a Rolex Sydney Hobart Race. V letošním roce se zúčastnil i český tým  Hebe Sailing Team na lodi M 37 Hebe V.

Závod se skládá z již 65. ročníku off-shore závodu Regata de Tri Golfi na 150 námořních mil a z pěti  in-shore závodů v okolí ostrova Capri. V kategorii ORC se první regaty zúčastnilo 96 jachet a okruhových závodů kolem Capri se zúčastnilo přes 60 lodí. Hebe Sailing Teamu se podařilo získat 4. místo po součtu bodů z obou závodů. Posádka jela ve složení Martin Trčka, Zdeněk Jakoubek, Zdenál Sünderhauf, Jakub Havelka, Libor Hošek, David Kovařík, Petr Solař, Jirka Halouzka.

Regata de Tri Golfi se startovala o půlnoci nedaleko přístavu Santa Lucia v Neapoli a trasa na 150 námořních mil vedla kolem ostrova Procida, točilo se okolo ostrova Ponza, jelo se zpět kolem Ischie nedalo pobřeží u města Sorrento a cíl byl na severní straně Capri. Po velmi dobrém startu se loď Hebe V pohybovala stále na čele své třídy až na otočný bod u ostrova Ponza. Ten míjela kolem 15 hodiny odpoledne a mířila přímo k Ischii. Rychlost lodě byla stále dobrá, kolem 7, 5 uzlů na Code 0, ale spadli jsme moc k ostrovu a zde nás čekalo bezvětří. Lodě, které si více nastoupaly u otočného bodu, mezitím[ZS1]  projížděly okolo. Ve dvě hodiny v noci, 30 mil před cílem přišla bouřka s průtrží mračen a se silným nárazovým větrem. V těchto podmínkách se česká posádka cítila jak doma a začala opět sjíždět jednoho soupeře za druhým. Nakonec z toho bylo 5. místo v cíli ve své třídě a 10. místo celkově ze všech 96 lodí. Na lodi zavládla spokojenost.

Z maríny Santa Lucia v Neapoli jsme se přemístili na Capri do Marina Grande. Zde již kotvily úžasné Maxi jachty, ke kterým jsme se připojili a startovali vždy po jejich startu. Následovalo 5 rozjížděk v rozbitých vlnách a ve větru 14 až 22 uzlů. V naší třídě startovalo 29 lodí a naše umístění se pohybovalo od 8. místa až po vítězství v rozjížďce. Jelikož jsme měli staronové lidi na pozicích hlavní trimer a kormidelník, trochu nám trvalo, než jsme srovnali rychlost lodě s konkurencí. Na poslední rozjížďku, když jsme se chystali na boj o třetí místo celkově, nám odletěl kormidelník za svými povinnostmi. V sedmi lidech jsme nakonec po protestu od Italů dostali penaltu a skončili těsně pod podiem. Jinak jsme si závody ohromně užili, krásné prostředí, výborní soupeři, spousta větru a slunce. Příští sezonu bychom se rádi těchto závodů opět zúčastnili a snad přivedeme i další české lodě.

V současné době se loď Hebe V převáží do Šibeniku a Hebe Sailing Team se zúčastní  ORC  Mistrovství světa ve dnech 31. 5. – 8. 6. 2019. Jedem v té nejsilnější sestavě - Martin Trčka, Petr Fiala, Zdeněk Jakoubek, Zdenál Sünderhauf, Libor Hošek, David Kovařík, Petr Solař, Jirka Halouzka.

Výsledky najdete zde.

 

2509
Na horu