Search
× Search
Jachtařský svátek v listopadu
Daniel Vodička

Jachtařský svátek v listopadu

Kdo má rád oceánský závodní jachting, musí se těšit na listopad, kdy odstartuje sprint čtveřice nejrychlejších jachet kolem Atlantiku.

2. listopadu startuje z Brestu na západě Bretaně regata Brest Atlantiques. Závodu se zúčastní čtyři třicetimetrové trimarany létající na foilech. Nejnovější z nich je Sodebo Ultim 3, dále držitel sólo rekordu kolem světa Macif, vítěz Fastnetu Maxi Edmond de Rothschild a o generaci starší, ale kompletně předělaný Actual Leader.

Trasa závodu bude dlouhá 14 000 mil, tedy více než polovina vzdálenosti kolem světa. Startuje se 2. listopadu v Brestu. Prvním otočným bodem bude souostroví Cagarras u Rio de Janeira a druhým Robben Island u Kapského města. Pak bude následovat sprint zpět do Brestu.

Na palubě budou dvoučlenné posádky. Je umožněna i účast třetího člena týmu, který bude mít na starosti výstupy do médií.

Sodebo Ultim 3

Thomas Coville (51) a Jean-Luc Nelias (57)

Thomas Coville má za sebou 7 plaveb kolem světa. Vedle pokusů o sólové rekordy (úspěšných i neúspěšných) si vyzkoušel také Volvo Ocean Race. Jean-Luc Nelias a zkušený partner velkých jmen ve světě Ultime multihullů. I on má za sebou Volvo Ocean Race.

Macif

Francois Gabart (36) a Gwénolé Gahinet (35)

Gabart je vítězem Vendée Globe v roce 2013 a drží rekord v sólové plavbě kolem světa. Gwénolé se do velkého jachtingu uvedl v Classe Mini. Dalším krokem byl trimaran IDEC Sport pod vedením Francoise Joyona a nejrychlejší plavba kolem světa v historii.

Maxi Edmond de Rothschild

Franck Cammas (46) a Charles Caudrelier (45)

Oba jsou vítězové Volvo Ocean Race. Franck Cammas má zkušenosti i z Amerického poháru. Na vícetrupých jachtách vyhrál snad vše, co bylo možné. Z největších regat připomeňme Transat Jacques Vabre a Route du Rhum. Byl držitelem Jules Verne Trophy a mnoha dalších rekordů. Caudrelier získal loni ve Francii cenu Jachtař roku.

Actual Leader

Yves Le Blevec (54) a Alex Pella (46)

Tato dvojice pluje na nejstarší lodi, která ale prošla celkovou rekonstrukcí a modifikací. Le Blevec vyhrál Minitransat v roce 2007 a od té doby se dlouhá léta věnuje vícetrupým jachtám. Alex má na svém kontě Volvo Ocean Race, vynikající výsledky v Classe 40 a samozřejmě je držitelem Jules Verne Trophy.

 

 

2674
Na horu