Search
× Search
First minute
Jen pár fotek…
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

Jen pár fotek…

Máme tu pro vás pár fotografií jachty IMOCA Banque Populaire VIII Armela Le Cléac´h. Foily a naklápěcí a natáčecí kýl z ní dělají letadlo. Alespoň v některých chvílích.
Nová generace lodí s foily je na většině kurzů rychlejší, než lodě starší. Na podzim startuje Vendée Globe a nejnovější jachty si to budou chtít rozdat o vítězství. Jsou jen dvě otázky. Jestli to tyto moderní mašiny vydrží a nerozlámou se a jestli to vydrží jejich skippeři.
Stačí obyčejná plavba na podobné lodi a laik zjistí, že za některých podmínek je i jen stání na nohou velmi tvrdým oříškem. A to se bavíme jen o podobné lodi. Nikoli o nadupané lodi IMOCA s foily. No a představte si, že v takových podmínkách poletí lodě na hraně fronty v jižním oceánu několik dnů. Tři, čtyři, ale možná také 6 dnů. Stále rychlosti mezi 20 a 30 uzly. Mokro, zima, nebezpečí, únava. Vydrží to lidé?
Já znám odpověď za sebe. Nedal bych to. Ale chlapi na lodích IMOCA jsou jinde. Takže to asi dají, vydrží to. Je to nejtvrdší závod, jsou to nejtvrdší hoši. No uvidíme. Vendée Globe startuje již v na podzim. A rekord závodu je 78 dnů. Drží ho Francois Gabart. A všechny rekordy tu jsou od toho, aby byly překonány.
Vytisknout
4009
Na horu