Search
× Search
Ještě 300 mil do zimy
Daniel Vodička

Ještě 300 mil do zimy

17 jachet IMOCA pokračuje v regatě Vendée Arctique. Vedoucí skupina má před sebou ještě dalších 300 mil na sever. 300 mil do zimy, 300 mil blíže k Arktidě, 300 mil blíže k ledu. Krásná letní regata. Teplota vzduchu 9°C, teplota vody 10°C.

Na čele vedoucí skupiny je favorizovaný Jeremie Beyou na jachtě Charal (takové větší francouzské řeznictví). Také na dalších dvou místech jsou favorité. Druhý je Charlie Dalin na Apivia a třetí Thomas Ruyant na LinkedOut. Pro zajímavost uvádíme, že jak Thomas Ruyant, tak i Charlie Dalin za sebou mají kariéru ve třídě Classe Mini.

Čelo startovního pole je nyní bez větru a čeká na příchod jihozápadního proudění, ve kterém by se mělo dostat k otočné bóji jihozápadně od Islandu. U ní to ale zase vypadá na bezvětří.

Ze závodu v prvních dnech odstoupili dva závodníci na nových jachtách. Nejprve Sébastien Simon na Arkéa-Paprec a později Armel Tripon na L'Occitane en Provence. Na Arkéa-Paprec se zlomil foil a Simon zamířil na domovskou základnu v Port La Foret. Při nehodě došlo k poškození trupu a oprava by zabrala nejméně 15 dnů času, proto nebylo pokračování v regatě možné.

Armel Tripon západně od Irska při stoupačce objevil poškození dvou podélných výztuh trupu v přední části, která byla nedávno poškozená při kolizi s UFO (neidentifikovaný plovoucí objekt). Proto byla třeba otočit a vrátit se do Francie. Poškození má nejspíše souvislost s minulou kolizí a opravami ve spěchu.

Pro oba to znamená nepříjemnou překážku na cestě k Vendée Globe. Na této cestě už utratili miliony EUR a zatím nemají start jistý. Oba ale ještě budou mít možnost dodatečné kvalifikace.

Polohu lodí najdete zde.

2433
Na horu