× Search
Kdo je nejrychlejší
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

Již v listopadu startuje nejtěžší závod kolem světa Vendée Globe. Sólo, bez asistence, bez zastávky. Jede se na lodích IMOCA. Která z nich je nejrychlejší?

Nyní probíhá ve Francii regata Defi Azimut. Její součástí je i závod atraktivní pro média na 1,2 námořní míle. Jde o sprint na rovné trati, při kterém jde jen o rychlost. Je to tak trochu show, které se na palubách závodících jachet účastní také zástupci sponzorů. Závodící jachty tak nejsou v nejideálnější konfiguraci, protože na palubě je mnohem více lidí, než je na lodích IMOCA běžné.

Letos překvapivě zvítězil Armel Tripon na lodi L´Occitane en Provence, který 1,2 námořní míle dlouhou trasu zvládl za 3 minuty a 5 sekund. Dosáhl průměrné rychlosti 23,35 uzlu. Kdo z vás se lodím IMOCA trochu věnuje, tak ví, že L´Occitane je jachta, která svojí kulatou přídí typu scow zcela vybočuje z davu a připomíná jachtu Magnum Classe Mini, se kterou přišel před 10 lety David Raison. Tripon byl o téměř 2 uzly rychlejší, než jeho soupeři.

Na druhém místě skončil Thomas Ruyant na LinkedOut. Třetí skončila Arkea Paprec Sébastiena Simona. Zvítězila však v nevyhlášené soutěži, kdo vylétne nejvýše z vody.

Čtvrté místo obsadily stejným časem jachty Apivia (Charlie Dalin) a Initiatives Couer (Samantha Davies). Až za nimi skončil největší favorit Vendée Globe Jeremie Beyou na Charal. Další výsledky najdete zde.

Nyní závod pokračuje 500 mil dlouhým kurzem na trojúhelníkové trati v Biskajském zálivu.