Search
× Search
Kdo zvítězí ve Vendée Globe?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Vende Globe

Kdo zvítězí ve Vendée Globe?

Vítěz Vendée Globe je v cíli očekáván za 14 dnů. Kdo vyhraje? Je to důležité i pro naši tipovací soutěž, kde je ve hře bunda Helly Hansen. Zatím vede Charlie Dalin, ale v cestě jsou rovníkové tišiny a náročný severní Atlantik.

Tíha nepovedených posledních dnů leží na dlouho vedoucím Yannicku Bestavenovi. Před týdnem měl náskok 400 mil a vše vypadalo růžově. Dnes je čtvrtý, ztrácí 55 mil a jeho pozice po větru od vedoucí trojice nevypadá dobře. Jeho loď je v pořádku, pracuje na maximum, ale poslední týden byl smolný. Jako první se dostal do oblasti bez větru a vydržel v ní nejdéle. Soupeřům za ním se otevřela jiná cesta a Yannick se mohl jen dívat, jak se jeho sen rozplývá. I takový může být někdy jachting. Své zkušenosti s tím, má i Milan Koláček, kterého se na tyto situace zeptáme dnes večer při přednášce.

S urvaným kýlem

Image
Na poslední týden nebude s radostí vzpomínat ani Isabelle Joschke. O vynikající pozici mezi první desítkou přišla kvůli závadě na kýlu. Nejprve přestalo fungovat naklápění kýlu. To se dalo řešit zamčením kýlu ve středové poloze. Bohužel odešel zámek držící kýl a Isabelle musela odstoupit. Stalo se tak v poslední bouři Jižního oceánu.

Nyní již má bouřlivé podmínky za sebou a pluje na sever do pasátu. Kýl se volně kývá pod lodí. Tým nyní pracuje na výběru ideálního přístavu v Brazílii, kde bude možné přistát a závadu opravit, případně loď naložit na cargo. Vypadá to jednoduše, ale představte si, že jste 1000 mil od pevniny a nemáte kýl. Jestli se kýve pod lodí, nebo ho nemáte, je vlastně jedno.

Vynikající Burton

Výborně si vede Louis Burton. Závodník jedoucí na jachtě, která vyhrála minulý ročník, nepatří do špičky IMOCA a drží se v přípravě mimo hlavní proud třídy. Přesto předvádí fantastické výkony a je nyní na druhém místě, jen 20 mil za vedoucím Dalinem. Na začátku Pacifiku přitom ztrácel 1000 mil na vedoucího Dalina.

Kdo zvítězí

To je otázka, která vrtá hlavou nejen závodníkům, ale i vám. Kdo trefí vítěze, může vyhrát vynikající bundu Helly Hansen AEGIR OCEAN DRY TOP v ceně téměř 27 000 Kč. Na to nezapomeňte a do neděle nám zašlete svůj tip na vítěze. To stačí k tomu, abyste měli šanci…

Třetí Ruyant ztrácí 45 mil a je handicapován poškozeným foilem. Ztráta čtvrtého Bestavena je 50 mil a do stovky mil za prvním se vejde ještě Damien Seguin a Boris Herrmann.  Ve dvou stovkách mil za vedoucím závodníkem jsou ještě Benjamin Dutreux, Giancarlo Pedote a Jean Le Cam.

Ti všichni mohou zvítězit. Zvláště vezmeme-li v úvahu nápravy, které v cíli čekají na Yannicka Bestavena, Borise Herrmanna a ta největší (16 hodin a 15 minut) na Jeana Le Cama.

Za současné situace by to po přepočtu časů znamenalo vítězství pro Bestavena a souboj a stříbro a bronz mezi Dalinem, Burtonem, Herrmannem a Le Camem.

Otázku, kdo zvítězí ve Vendée Globe dnes večer položíme Milanu Koláčkovi při pravidelné přednášce. Milan si již může připravit routing až do cíle. Pokud chcete vyhrát bundu AEGIR OCEAN DRY TOP, nejkvalifikovanější odhad vítěze se můžete dozvědět dnes večer.

 

 

2014
Na horu