Search
× Search
Kolem světa pod 40 dnů
Daniel Vodička
/ Kategorie: Jules Verne Trophy

Kolem světa pod 40 dnů

Ještě pořádně nezačalo léto a jachtaři se již mohou těšit na pěkně horký podzim. Podaří se první plachetnici obeplout svět za méně než 40 dnů? Na startovní čáru se postaví hned dvě.

Podzim bude jachtařsky mimořádně atraktivní. Pokus o rekordní plavbu kolem světa ohlásily hned dva týmy. Jejich metou bude obeplout svět za méně než 40 dnů. K tomu přidáme sólový nonstop závod kolem světa Vendée Globe a máme tu jachtařský podzim snů.

Foto Idec Sport

Foto Idec Sport

Držitel rekordu Idec Sport
Nejrychlejší kolem světa

Rekord kolem světa, který nese název Jules Verne Trophy, má dnes hodnotu 40 dnů, 23 hodin a 30 minut. Držitelem je Francis Joyon se svým týmem na trimaranu IDEC Sport. Během rekordní plavby uplul 26 412 námořních mil (téměř 50 000 km) průměrnou rychlostí 26,9 uzlu (skoro 50 km/h). Ještě před 10 lety se odborníci shodli na tom, že strop je hranice 40 dnů. Dnes tu máme dva týmy, které se tuto hranici pokusí překonat.

 

Foto GITANA FRANCE

Foto GITANA FRANCE

Trimaran Maxi Edmond de Rothschild
Gitana

Prvním z nich je tým Gitana na trimaranu Maxi Edmond de Rothschild. V jeho čele stojí dvojice Charles Caudrelier a Franck Cammas. Oba mají kromě mnoha jiných úspěchů na svém kontě i vítězství ve Volvo Ocean Race.

Tým Gitana loni vyhrál závod kolem Atlantiku Brest Atlantiques. Potom šel trimaran z vody a probíhaly jeho úpravy do sólové konfigurace pro závod Transat. Ten byl kvůli koronaviru zrušen a tým se rozhodl pro Jules Verne Trophy. Následovaly tedy další úpravy, tentokrát doublehhanded verze na verzi pro plnou posádku.

Úpravy, které proběhly, nejsou nijak revoluční. Spíše jde o celou řadu drobných změn, které by ve výsledku měly udělat významný rychlostní rozdíl. Trimaran je již nyní na vodě a budou probíhat testy a tréninky. Překonání rekordu bude velmi náročné. Nepůjde jen o rychlost a dovednost posádky, ale také o štěstí a technickou odolnost superrychlého trimaranu na foilech. Již dvakrát se o to samé pokusil trimaran Spindrift Racing (největší závodní trimaran), ale bez úspěchu. V historii Jules Verne Trophy je zaznamenáno 18 neúspěšných pokusů a 9 úspěšných. Franck Cammas již má na svém kontě 2 neúspěšné pokusy 2008 a 2009 a jeden úspěšný 2010.

Foto Sodebo

Foto Sodebo

Sodebo Ultim
Sodebo

Druhým týmem, který se pokusí o překonání rekordu, je Sodebo Thomase Covilla. Jeho trimaran je mnohem novější, ale to také znamená, že nemá na svém kontě tolik testovacích plaveb a není tak vyladěný. Z dvojice, která na podzim vystartuje, bude outsiderem. Nic na tom nemění ani všechny úspěchy, které na svém kontě má jeho skipper Thomas Coville.

Kdy na startu

Přesné datum startu rekordního pokusu není stanoveno. Bude se čekat na ideální počasí pro plavbu na jih Atlantikem. To znamená nejen ideál pro cestu k rovníku, ale také pro další plavbu až na jih do Indického oceánu. Kdo chce překonat rekord, měl by se dostat jižně od mysu Dobré naděje za méně než 12 dnů.

Ideální období pro start nastává na podzim od 1. listopadu dále. To je také den, od kterého budou týmy připraveny na cestu kolem světa vyplout.

3217
Na horu