Search
× Search
Létající Charal
Daniel Vodička

Létající Charal

O víkendu se na jihu Bretaně předvedly jachty IMOCA. Mezi nimi byla i nejnovější Charal, na které se připravuje na Vendée Globe Jeremie Beyou.

Jde o jachtu zcela nové generace, první svého druhu spuštěná na vodu. Charal od počátku ukazuje, že je velmi rychlá. Tentokrát byly podmínky ideální a nová jachta letěla ve větru o rychlosti 25 uzlů ještě o 5 uzlů rychleji. Pokud vám k lodi nesedí slovo letět, podívejte se na fotografie či videa.

Charal má proti předchozí generaci jachet hodně velké foily a loď je v plné rychlosti téměř celá nad hladinou. Horší je to však se stabilitou v letu. Jak je vidět na videu, občas Charal rychle vylétne nad hladinu, pak ale ztratí vztlak a znovu klesne dolů. Ta jízda není příliš klidná.

Image
Charal od času 0:50
Při exhibici, která se o víkendu odehrávala, o nic nešlo. Vše bylo kousek od pobřeží a na místě byl doprovodný člun. Na otevřeném moři bude situace jiná. Bude nový styl plavby dost bezpečný i pro plavbu přes oceán? Bude závodník schopen si při podobném letu na hřbetu splašeného býka odpočinout? Poprvé uvidíme v listopadu, kdy bude Beyou patřit mezi favority Route du Rhum.

Jen pro zajímavost. Sponzorem týmu je řezník Charal. Zřejmě velkořezník. Například jen cena nové lodě se bude pohybovat nad 5 mil. EUR. Roční provozní náklady přesáhnou další milion. Náklady na reklamu se ale zřejmě ve Francii vrací, jinak by to tolik firem nedělalo.

Vytisknout
4138
Na horu