× Search
Marseille One Design s naší účastí
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

Posádka MASTERLAN - CZE 78 letos odjela regaty světové série ve Francii, Švýcarsku a Itálii. Účast na posledním závodě sezóny Marseille One Design měla být vrcholem. Tým ale v přípravě zabrzdilo zlomené kormidlo, které znemožnilo trénink na delší období a překážkou bylo i časté podzimní bezvětří, které prakticky zastavilo aktivní přípravu.
Před závodem po nastrojení lodě byl vítr hodně silný a tak se jen čekalo na samotný start. Ten byl nakonec odložen, protože přes Marseille se přehnala silná bouře s nárazy větru až 55 uzlů (101 km/h). Lodě byly přivázány popruhy k vyvazovacím okům v přístavu a první den se vůbec nezávodilo.
Druhý den dopoledne stále foukalo přes 30 uzlů, ale vítr rychle slábl. Start se několikrát odložil, ale pozdě odpoledne se šlo na vodu. Moře bylo ještě poměrně bouřlivé a nárazy větru závodění hodně stěžovaly. Tým MASTERLAN dojel nejprve na 7. místě a v následné rozjížďce si polepšil na 6. příčku. Vedoucí tým světové série Solidaires en peloton se opakovaně převrátil. Nejlépe jezdil tým Lupe Tortilla z USA, který vyhrál dvě úvodní rozjížďky, a to především agresivní jízdou s velkým výtlakem foilů na samotné hranici rizika. Poslední rozjížďka dne byla odstartována až těsně před západem slunce. Našemu týmu se utrhla po startu kosatka a odjel celé dvě kola jen na hlavní plachtu. I tak dokázal uhájit 7. místo. Největší drama ale nastalo až cestou na břeh. Do přístavu to bylo několik mil, které lodě absolvovaly již za úplné tmy při letu nad vodní hladinou rychlostí kolem 20 uzlů (37 km/h). Naštěstí zde pomáhaly trenérské čluny a lodě pořadatelů, které umožnily všem bezpečně přistát.
Další den závodu se počasí změnilo. Panovalo teplo, slunečno a bezvětří. Po obědě se vlajky občas pohnuly a závodní komise odstartovala velmi neregulérní rozjížďku ve větru hluboce pod třídovým limitem. Naše posádka velmi dobře odstartovala a držela se na čelních příčkách, ale chybnou volbou strategie se propadla na 6. místo. Mezinárodní JURY pak řešila možnost zrušení této rozjížďky, ale nakonec byla uznána za platnou.
Poslední den regaty Marseille One Design se odstartovalo do optimálního větru 10-12 uzlů. Ten ale následně zeslábl a rozjížďka byla přerušena. Bezvětří ale netrvalo příliš dlouho a již před dalším startem vítr zesílil na 21 uzlů (11 m/s) a dál sílil. Odletěly se dvě extrémně divoké rozjížďky. Nebyla nouze o několik převržení. Lodě atakovaly hranici rychlosti 30 uzlů (55 km/h). Náš tým MASTERLAN dokázal bez převržení doplout dvakrát na 7. místě a toto umístění bere i v celkovém hodnocení závodu. “Byl to můj jednoznačně nejdivočejší okruhový závod. Silný vítr poslední den loď pořád zvedal do výšky a několikrát hrozila katastrofa. Obdivuji svého kosatníka Milana Harmáčka, že se na katamaránu vůbec dokázal udržet. V nejsilnějším větru zvítězila dvakrát francouzská posádka Bic ENVSN 2 - Tom Laperche a Tim Mourniac, která na zadní vítr vytáhla přední genakrovou plachtu. Ta katamarán částečně brzdila a tím stabilizovala jeho let na foilech. Byl to ohromný zážitek a to nejlepší co jsem v jachtingu zažil,” okomentoval závod zkušený kormidelník týmu MASTERLAN David Křížek.