Na dohled od antarktického ledu
Sodebo Ultim 3 dělá poslední 2 dny mezi 800 a 850 mílemi za den, průměrná rychlost je kolem 35 uzlů. Ve dne v noci letí trimaran rychlostí, která je i na motorový člun vysoká. Přitom se pohybuje jen 300 mil od antarktického ledového příkrovu.
Pro běžného smrtelníka je představa plavby nocí rychlostí 35 uzlů spojená s určitou porcí nejistoty. Co když se něco připlete do cesty? Stihnu zareagovat? To se bavíme o plavbě ve Středozemním moři na motoráku. Posádka Sodebo Ultim 3 letí nocí na třicetimetrovém trimaranu na foilech. Zde není možné náhle otočit kormidlem o 90°...
Nyní se přitom pohybuje necelý půlden plavby od ledovce, který obklopuje Antarktidu. Ten se v místech, kde nyní pluje Sodebo Ultim 3 rozprostírá až k 55°jižní šířky. Trimaran nyní pluje na 50°. Pro srovnání s Vendée Globe bych rád uvedl, že kvůli nebezpečí střetu s plovoucími ledovci je jižně od mysu Dobré naděje zakázána plavba jižně od 45°jižní šířky.
Sodebo Ultim 3 tedy pluje rychlostí 35 uzlů v místech, kde se nacházejí plující ledovce. Taková plavba je tak trochu ruskou ruletou. Tedy, trochu více,ež jen trochu.
Na riziko střetu s ledovci ukazuje i teplota vody v místech, kde trimaran pluje. Teplota klesla k nule, to je jasný ukazatel rizika.
Posádka musí mít posunutý pud sebezáchovy až někam na úroveň lumíků. Nebo musí nekriticky důvěřovat systému OSCAR, který by měl detekovat plovoucí předměty před lodí.
V současné chvíli je náskok Sodebo Ultim 3 skoro 680 mil na referenční čas trimaranu IDEC Sport.
Polohu lodi najdete zde.
1636
Související články
Rekord zůstane nepřekonán
Rekord zůstane nepřekonán
Jules Verne Trophy zůstane další rok v držení týmu IDEC Sport pod vedením Francise Joyona. Rekordní pokusy nevyšly týmům Sodebo a Gitana. Tým Gitana se pokusil vyplout dokonce dvakrát. Druhý pokus skončil technickou závadou jižně od Afriky.
Před branou Jižního oceánu
Před branou Jižního oceánu
V pátek trimaran Maxi Edmond de Rothschild postával v rovníkových tišinách a hledal vítr. Dnes letí rychlostí téměř 38 uzlů a je před branou Jižního oceánu. Do studených a bouřlivých vod proletí na hřbetě tlakové níže, která se zformovala u jihoamerických břehů.
Den do Portugalska, dva dny na Kanáry
Den do Portugalska, dva dny na Kanáry
To je rychlost postupu trimaranu Gitana na jih. V neděli v půl druhé po půlnoci UTC protnul startovní čáru u ostrova Ouessant na severozápadě Bretaně, dnes v noci halzoval u Lisabonu a nyní má před sebou dlouhý kurz k Madeiře.