Search
× Search
Náskokem na rekord 350 mil
Daniel Vodička
/ Kategorie: Jules Verne Trophy

Náskokem na rekord 350 mil

Spindrift 2 vstoupil po 12 dnech a 13 hodinách od startu v Bretani do Indického oceánu. Na rekordní plavbu trimaranu IDEC Sport má náskok cca 6 hodin. Předpověď slibuje pro příští 3 dny let plnou rychlostí.

Cesta za rekordem kolem světa pokračuje. Trimaran Spindrift 2 vedený Yannem Guichardem má za sebou první velkou překážku na cestě za Jules Verne Trophy a tou je tlaková výše Svaté Heleny na jihu Atlantiku. Počasí nebylo k posádce trimaranu příliš vstřícné a nezbývalo, než se pusti do dlouhé objížďky jihozápadním směrem. Trasa Spindriftu byla v jižním Atlantiku o 700 mil delší, než trasa IDEC Sport. Přesto je Spindrift v čele s náskokem 6 hodin.

Rychlý Indický oceán?

Podle nynější předpovědi se zdá, že plavba přes Indický oceán by mohla být velmi rychlá. Na této části trati byl historicky nejrycheljší IDEC Sport, který potřeboval k plavbě od Afriky k Tasmánii 5 dnů a 21 hodinu. Několik dnů držel rychlostní průměr nad 35 uzly.

Spindrift by však měl být minimálně ke Kerguelenovým ostrovům podobně rychlý. I směr větru bude OK a nebude třeba halzovat. Situace se změní za Kergueleny, kdy se vítr stočí k západu a nadále to bez halz nepůjde.

Daleko na jih

Podobně jako IDEC se Spindrift drží daleko na jihu. Zatím je dokonce dále na jihu než IDEC Sport. Již nyní je pod 50°jižní šířky. Díky severnímu větru je teplota vzduchu kolem 12°C, ale voda má jen 2°C. To je teplota, při které je reálné nebezpečí srážky s ledovci.

Podle weather routingu popluje Spindrift jižně od Kerguelenů, možná až na 54°jižní šířky. To už je velmi blízko Antarktidě a k jejím ledovcům. Plout daleko na jihu je sice nebezpečné, ale trasa je kratší a tedy rychlejší. Kdo chce vyhrát, musí riskovat. Na programu jsou proto hlídky proti ledovcům. Standardně monitoruje jeden člen týmu radar, v noci jsou hlídky na palubě vybaveny infračervenými brýlemi, které by měly ledovce objevit.

Polohu najdete zde.

3439
Na horu