Search
× Search
Nejhorší se blíží…
Daniel Vodička

Nejhorší se blíží…

Letošní Route du Rhum je mimořádně tvrdá. Ze 123 startujících jachet jich již téměř polovina míří do nejbližšího přístavu. A to nejhorší se teprve blíží.

Včera se atraktivní skupina největších jachet Ultime zmenšila na 4 pokračující lodě. Nejprve se ulomila příď plováku foilujícího trimaranu Gitana a zanedlouho praskl přední příčník na velezkušeném Sodebu. Oba trimarany již jsou v bezpečí v La Coruni.

Ve třídě IMOCA se porouchal kormidelní mechanizmus na nejnovější jachtě Charal. Jeremie Beyou je na cestě do Lorientu, kde by měl tým provést potřebné opravy, než se revoluční jachta vydá znovu do závodu.

Dnes zamířil do bezpečí jeden z favoritů třídy Multi 50 (50 stop dlouhé trimarany) Lalou Roucayrol. Foukalo mu až 60 uzlů. Nejtvrdší počasí, které má přecházet z dneška na středu, chce přečkat v bezpečí přístavu v Portu. Je to konzervativní rozhodnutí, ale může být více než rozumné. Trimarany Multi 50 jsou křehké stroje, které měly v minulosti vážné technické problémy. Může se tak stát, že kdo bude schopen dojet, vyhraje. Opatrnost tak může být klíčem k úspěchu.

Dnes ráno nahlásily zlomené stěžně dvě lodě. Nejprve fotogenická Narcos Mexico Sama Goodchilda. Plula na třetím místě Class 40, když přišla o stěžeň. Ve chvíli nehody Sam stoupal proti větru 30 uzlů. Od bezpečného přístavu v Brestu je vzdálen 300 mil.  

Ve třídě IMOCA přišla o stěžeň Isabelle Joschke. K nehodě došlo v noci, Isabelle je v pořádku.

Zajímavá je situace na čele třídy IMOCA. Na čele je stále Alex Thomson, druhý Vincent Riou ztrácí již jen 10 mil. Podívejte se ale na mapu, jak rozdílnou strategii obě vedoucí jachty mají. Alex sází na cco nejrychlejší projetí fronty, Riou naopak ujíždí před nejhorším počasím na jih.

Polohu lodí najdete zde.

 

3836
Na horu