Search
× Search
Nejoriginálnější ze startujících jachet
Daniel Vodička
/ Kategorie: Vende Globe

Nejoriginálnější ze startujících jachet

Zeptáme-li se, která jachta vás při Vendée Globe nejvíce zaujala, asi řeknete, že Hugo Boss. Je tu ale jedna jiná, která je mnohem originálnější. Jmenuje se L´Occitane en Provence a jejím designérem je Sam Manuard.

Kdo sledoval kariéru našeho nejlepšího sólového jachtaře Milana Koláčka ve třídě Mini, ten by mohl vědět, že svůj závodní speciál si postavil podle plánů Sama Manuarda. Jde o výborného francouzského designéra, který se proslavil v Classe Mini a Class 40. Nyní má na svém kontě i první jachtu třídy IMOCA. Je originální, jiná než všechny ostatní. Využívá široké přídě podobné přídi jachty Classe Mini Magnum Davida Raisona.

Jachta toho před startem Vendée Globe mnoho nenaplula: "Řešili jsme problémy, které se objevily.  Loď je vystavena mimořádně vysokému namáhání a my jsme museli konstrukci trochu zpevnit, abychom vzali zatížení v úvahu.  Nyní už z toho ale nemám špatný pocit."

Image
Pro Sama Manuarda, který je ve třídě IMOCA nový, je nejdůležitější, aby jeho loď dokončila tento závod: "Pokud dokončíme Vendée Globe, jsem si docela jistý, že pořadí bude dobré." To jsou Manuardova slova před startem. Od té doby se situace změnila. Skipper jachty Armel Tripon musel bojovat s nefunkčním zámkem na kosatku J3. Plachta spadla na palubu, došlo k blíže nespecifikovaným škodám a Tripon dokonce mluvil o návratu Do Les Sables. Zřejmě se mu však škody podařilo opravit. Nyní pokračuje v závodě, ale propadl se startovním polem na chvost.

"Je to otázka dokončení závodu a jsem si jist, že pokud to dokážeme, uspějeme. Loď je rychlá. Nové lodě nemusí dojet do cíle, ale dojedou-li, mají velkou šanci na místo mezi prvními čtyřmi. 
Jednou ze specialit nové lodi, která byla postavena v Maďarsku a poté dokončena v Black Pepper v Nantes, jsou foily, které vybíhají z trupu jen těsně pod palubou. Výhodou je, že je možné s nimi plout v zasunuté poloze. A to neplatí jen pro slabý vítr, kdy by brzdily, ale i pro vítr silný, kdy by byl výkon, který foily lodi dodávají, nadbytečný. Jde o bezpečnostní prvek.

Sam Manuard navíc tvrdí, že by jeho IMOCA mohla být vhodná i pro The Ocean Race, tedy závod, který nahradí slavný Volvo Ocean Race.

Chcete-li se o Vendée Globe dozvědět více, můžete se zúčastnit naší online přednášky.

2597
Na horu