Search
× Search
Nic není rozhodnuto
Daniel Vodička
/ Kategorie: Vende Globe

Nic není rozhodnuto

800 mil zbývá do cíle vedoucí jachtě Vendée Globe. Kdo vyhraje nejtěžší závod na světě? Vede Charlie Dalin, před Louisem Burtonem a Borisem Herrmannem. To jsou průběžné výsledky, v cíli může být vše jinak.

Do souboje o medaili může zasáhnout ještě Thomas Ruyant i Yannick Bestaven se ztrátou 230 mil na Dalina.

Náprava

Tři závodníky čeká v cíli náprava. Boris Herrmann si odečte 6 hodin, Yannick Betsaven 10 hodin a 15 minut a Jean Le Cam 16 hodin a 15 minut. Ve všech třech případech jde o kompenzace za časovou ztrátu, kterou získali, když se podíleli na pátrání po Kevinu Escoffierovi, kterému se potopila jachta PRB doslova pod zadkem.

Co to znamená? Chtějí-li Charlie Dalin nebo Louis Burton porazit Herrmanna, musí mít v cíli náskok 6 hodin nejméně. Na Yannicka Bestavena musí mít náskok 10 hodin a 15 minut.

V současné chvíli má Dalin náskok 69 mil na Herrmanna a Herrmannova rychlost je přes 17 uzlů. To jsou 4 hodiny náskoku. Bestaven ztrácí 230 mil a jeho rychlost je 18 uzlů. V tuto chvíli by tedy vyhrál Herrmann, Dalin by byl druhý a třetí Louis Burton. Yannick Bestaven by byl bez medaile.

Překážka u Finisterre

Image
Jachting ale není jednoduchá matematika. V této chvíli plují vedoucí závodníci ve stabilním větru mezi 15 a 20 uzly. Situace se ale již brzy změní. Od mysu Finisterre na severozápad se táhne tranzitní zóna se slabším větrem, který bude měnit směr. Tam dojde znovu ke kompresi startovního pole. Bude záležet na tom, komu se podaří najít trasu s nejkonzistentnějším větrem.

Zatímco nyní využívá Dalin svůj neporušený foil na pravoboku (stejně jako Ruyant), tak po projetí tranzitní zónou dojde znovu řada na poškozený levý foil. Nyní má Dalin rychlostní výhodu před Burtonem a Herrmannem, po obratu už to tak nebude. Navíc před cílem bude vítr slábnout. To je také příležitost na změnu pořadí.

Po přepočtení časů…

Image
V současné chvíli se zdá, že po přepočtení časů se vedoucí čtveřice vejde do 4 hodin. Takto vyrovnaný závod nikdy nebyl. Zatím nejmenší rozdíl v cíli na čele závodu byl 3 hodiny a 17 minut v roce 2013. Zvítězil Francois Gabart, druhý doplul Armel Le Cléac´h.  Tentokrát je možné, že ve stejném intervalu bude hned čtveřice závodníků.

Kdo vyhraje Helly Hansen?

Stále tak nemáme jasno, kdo vyhraje bundu Helly Hansen AEGIR OCEAN DRY TOP. Někteří už sice tuší, že nevyhrají, ale je tu stále dost soutěžících ve hře. Většina vašich tipů favorizovala jednoho z pětice vedoucích.

Finiši se budeme věnovat na poslední přednášce věnované závodu ve čtvrtek. 

Polohu lodí najdete zde.

2442
Na horu