Search
× Search
Nová krev pro TP52
Viktor Brejcha
/ Kategorie: Ostatní regaty

Nová krev pro TP52

Letošní rok se bude pozornost mnoha příznivců jachtingu soustředit na TP52. Tato nyní sedm let stará závodní třída letošním rokem výrazně posílila ze strany elitních závodních týmů. 

Důvod je jasný – přechod závodních lodí v Americkém poháru z vícetrupých na jednotrupé bude vyžadovat v období mezi prezentováním kompletních pravidel a prvními testovacími jízdami, mnoho zkušeností nabraných v závodech jednotrupých plachetnic. 

V tuto chvíli se v této oblasti najde pouze málo dynamicky se rozvíjejících závodních tříd. Důležité je srovnání nejen výkonů lodí, ale také posádek. A schopnost perfektně reagovat na nová místa, zázemí i podmínky. V tomto směru TP52 nabízí určitě vše. Dnes je ve třídě zapsáno celkem třináct týmů z celého světa.
Díky sytému pravidel „box rules“ mají konstruktéři a designéři rozvázané ruce a mohou ukázat své kreativní myšlení. V třídě se tak lze setkat s nevšedními řešeními. Vývoj a konstrukce patří mezi hlavní klíče úspěchu. 

Za posledních sedm let existence této třídy bylo postaveno více než šedesát lodí splňující kritéria. Zajímavostí 52 SUPER SERIES je kromě jiného i to, že předchozích šest ročníků dokázaly vyhrát pouze dva týmy: americký Quantum Racing (2013, 2014 a 2016) sponzorovaný stejnojmenným výrobcem plachet a italsko-argentinský tým Azzurra (2012, 2015 a 2017). 

Letošní rok do světové série vstupuje hned několik velkých jmen a týmů. Jedním z hlavních je italský tým Luna Rossa, který využije svých dosavadních zkušeností z minulých let a série pro něj bude přípravou pro Americký pohár. 

Dalším týmem, který vstupuje za účelem přípravy pro nadcházející AC je Land Rover BAR. Ten se „spojil“ s již existujícím britským týmem Gladiator. Další osobou, která do TP52 vstupuje a vyvolává spekulace mezi jachtařským publikem, je Dean Barker, který naposled vedl japonský tým SoftBank Japan v Americkém poháru. Ten podepsal smlouvu s New York Yacht Club a povede tréninkový tým pro Americký pohár. Ukáže se tedy na palubě Quantum Racing, která pod zmíněný klub patří. 

Více informací zde.

Vytisknout
2453
Na horu