Search
× Search
Nový rekord na čajové cestě
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

Nový rekord na čajové cestě

Plavba z Hongkongu do Londýna může na plachetnici trvat 36 dnů a 2 hodiny. Tolik potřeboval Giovanni Soldini se svým týmem na trimaranu Maserati, který v pátek plavbu kolem poloviny světa dokončil.

Jedna z nejznámějších tras historie lodní dopravy, na které se v historii proháněly clippery obchodníků s čajem, není mezi závodními jachtaři příliš oblíbená. Jihovýchodní Asie je nebezpečná především kvůli chaotické lodní dopravě. V cestě jsou ostrovy, úžiny, oblasti ohrožované tropickými cyklónami. Je třeba obeplout Afriku, projet kolem mysu Dobré naděje. Vody na jihu Afriky jsou přitom známé extrémními vlnami, které vznikají, když silný jihozápadní vítr narazí na rychlý severovýchodní mořský proud. 

To vše jsou důvody, proč nejde o tak často překonávaný rekord, jako například rekord přes severní Atlantik. 

Tým Maserati plul na 70 stop dlouhém trimaranu Multi One Design. I když tyto lodě byly navrženy pro plavby přes oceány, přeci jen jsou výrazně subtilnější, než je tomu u 30 metrů dlouhých rekordních vícetrupých jachet Ultime. Posádka má také uvnitř lodi jen minimum životního prostoru. 

To vše musel tým Giovanni Soldiniho zvládnout. Nejhorší chvíle ho ale čekaly až v poslední části plavby. Od rovníku až do cíle plul tým na stoupačku. Klasická cesta západně kolem Azorské tlakové výše byla uzavřena a nezbývalo nic jiného, než stoupat proti větru. V samém závěru v kanálu La Manche se k útrapám ještě přidala dech beroucí zima. 

Vše se nakonec podařilo zvládnout v rekordním čase. Nová hodnota rekordu je 36 dnů, 2 hodiny a 37 minut. Starý rekord katamaranu Gitana 13 z roku 2008 byl překonán o 5 dnů a 19 hodin. Pokud by počasí na Atlantiku bylo přívětivější, mohla být hodnota rekordu stlačena o další 4 dny dolů. 

Po dvou dnech odpočinku je dnes již trimaran opět na moři. Opustil Londýn a pluje na jih Bretaně do La Trinite, kde je základna několika velkých trimaranů. Bylo třeba spěchat. Počasí se má zhoršit a má přijít silná bouře.

Více informací najdete zde.

3517
Na horu