Search
× Search
First minute
Nový Zéland bez lodě na Americas Cup
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

Nový Zéland bez lodě na Americas Cup

Letošek je rokem koronaviru, to je jasné. Po olympijských hrách zasévá chaos i do Amerického poháru. Všechny týmy jsou postižené, ale Nový Zéland přišel o loď.

Od 23. dubna se měl jet na Sardinii první závod Americas Cup World Series. Jenže nebuněčná struktura vzniklá někde v zasmrádlém rohu čínského tržiště ve městě, o kterém neměla většina světa ještě v prosinci ani tušení, roztáhla křídla a zasedla půlku světa. Začali umírat lidé, začaly se rušit sportovní soutěže. Hlavní útok byl veden na Itálii. Brzy bylo jasné, že na Sardinii se nic nepojede.

Zrušení závodů v Cagliari nedopadlo na všechny stejně. Italská Prada je doma a může dál trénovat. Tedy mohla by, kdyby se její lodi neutrhla část přídě. Někde udělali soudruzi chybu…

Americký tým American Magic byl již připraven poslat svoji jachtu do Itálie, ale jasno začalo být dříve, než tak učinil. Problém to byl, ale stačilo balík znovu rozbalit a pokračovat v tréninku.

Britové se na Sardinii přesunuli již na začátku zimy. Důvodů bylo více. Počasí na trénink je jasné. Prý ale byla ve hře i strava. Britská kuchyně, nebo italská, co byste si vybrali? Jakmile bylo jasné, že viry útočí a ze závodů nic nebude, sbalil anglický tým základnu a přesunul se domů (kde to asi nebude lepší).

Zbývá novozélandský tým, který je obhájcem poháru. Svoji loď zabalil v únoru a poslal jí na palubě kontejnerové lodě do Itálie. A stále je na cestě. Když je nyní jasné, že v Evropě loď nebude třeba (závody Americas Cup World Series byly zrušeny i v Anglii), je nutné se hned vrátit. Nejdříve je ale nutné počkat, až zásilka dorazí do Evropy. Teprve pak bude možné chytit první loď zpět a poslat ji znovu do Aucklandu. To ale znamená, že tým bude 5 měsíců bez lodě. K dispozici má jen zmenšený model, který je používán pro testování a vývoj.

Na závěr ještě malá poznámka. Také tým Prada řeší velké problémy. Principál Patrizio Bertelli má problémy s obchodem. Zavádění karantén znamená, že nikdo nikam nechodí. Proto ani není třeba kupovat oblečení a doplňky od Prady…

Další závod Americas Cup World Series je naplánován na prosinec do Aucklandu.

Vytisknout
2386
Na horu