Search
× Search
Padne hranice 40 dnů?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Jules Verne Trophy

Padne hranice 40 dnů?

Na rekordní plavbu kolem světa vyplul největší závodní trimaran Spindrift. Dvanáct členů posádky se pokusí dovést loď zpět do Bretaně za méně než 40 dnů a 23 hodin. Nebude to vůbec snadné.

Trimaran Spindrift pod vedením Yanna Guicharda vyplouvá na plavbu kolem světa již potřetí. Poprvé to bylo v roce 2016. To bylo třeba překonat čas 45 dnů a 13 hodin. Rekord držel trimaran Banque Populaire V a Loick Peyron. Šlo o stejnou loď, Spindrift je jen nové jméno, které přišlo s novým majitelem. Na palubě byla v té době i Dona Bertarelli, která je majitelkou lodě. Jde o sestru dvojnásobného vítěze Amerického poháru Ernesta Bertarelliho. Spindrift kvůli nepříznivému počasí na zpáteční cestě v jižním Atlantiku za rekordem zaostal o 2 dny.

Druhý pokus byl ještě smolnější. Při plavbě na start se na trimaranu zlomil stěžeň. Na startovní čáru tedy nenastoupil.

40 dnů, 23 hodin a 30 minut

Rekord, který dnes je třeba překonat, je o 5 dnů kratší. K jeho překonání nestačí jen statečná a bezchybná plavby, ale je třeba i velká porce štěstí. A to se zatím trimaranu Spindrift v nových rukou příliš nedostává. Navíc jde sice stále o největší a nejrychlejší trimaran, má na svém kontě rekord přes severní Atlantik (3 d, 15 h, 25 m) a nejvíce uplutých mil za 24 hodin 908,2 míle, ale je technologicky zastaralý. Vznikl v době, kdy delší jachta znamenala větší rychlost. Dnes se však jde cestou foilů a 30 metrů dlouhé trimarany jsou na foilech schopné dosahovat vyšších rychlostí, než 40 metrů dlouhý gigant.

Držitelem dnešního rekordu kolem světa je trimaran IDEC Sport, který vedl Francis Joyon se svým nepočetným týmem. Pro zisk rekordu byla klíčová především fenomenální plavba od brazilských břehů k Novému Zélandu.

Rekord k rovníku?

Spindrift protnul startovní čáru dnes krátce před polednem. Meteorologické podmínky zatím vypadají velmi slibně a zdá se, že na jižní polokouli by mohl trimaran být za méně než 5 dnů. To by znamenalo nový rekord. Velmi dobře to vypadá až ke Kapskému městu. Plavba na jih Afriky by měla trvat 12 dnů.

Uvidíme. Trimaran má za sebou první míle. Vše můžete sledovat zde. V trackingu je jen jeden háček. Tedy pořádně velký hák. Ze záhadného důvodu sse Švýcaři rozhodli, že budou rychlost ukazovat v km/h a vzdálenost v kilometrech. Najeďte si kurzorem na trimaran a zhrozíte se…

 

 

 

3426
Na horu