Search
× Search
First minute
Pozor na plovoucí ledovce
Daniel Vodička
/ Kategorie: Vende Globe

Pozor na plovoucí ledovce

Sólový závod kolem světa Vendée Globe bude dlouhý nejméně 24 296 námořních mil. Je to o 98 mil méně než v minulém ročníku. Délku závodu ovlivňují plovoucí ledovce.

Trasa závodu Vendée Globe je jednoduchá. Z francouzského Les Sables na jih Atlantikem. Pak zahnout doleva a po levé ruce nechat všechny velké mysy, tedy mys Dobré naděje, Leeuwin a Horn. Pak následuje znovu plavba na sever Atlantikem a do cíle v Les Sables.

Čím dále na jih se na jižní polokouli závodníci pustí, tím pro ně bude cesta kratší. V prvních ročnících to znamenalo nasadit rukavice a kulichy, nebát se zimy a ledovců a zamířit co nejdále na jih. Někdo tomu říkal „statečné rozhodnutí“. Pro jiné to bylo šílenství. Relativně krátké šílenství (ve srovnání s delší trasou dále na severu).

Ice Exclusion Zone

Zdroj Vendée Globe

Zdroj Vendée Globe

Trasa závodu s nově stanovenou Ice Exclusion Zone.
Poslední léta již toto neumožňují. Bezpečnost je na prvním místě a pořadatelé nepouštějí závodící jachty do míst, kde by se mohly setkat s plovoucími ledovci. Proto zavádějí tzv. Ice Exclusion Zone. Tato zóna je stanovena 72 waypointy. Jižně od nich se nesmí plout. V tuto chvíli je zóna stanovena a minimální délka závodu je jasná. Je to o 98 mil méně, než bylo v posledním ročníku. To se ale může ještě změnit. Pořadatelé ve spolupráci se společností CLS (Collecte Localization Satellites) budou i nadále sledovat satelitní snímky z Jižního oceánu a v případě nutnosti hranice vyloučené zóny změní.

Zóna není ve všech místech definována jen plovoucím ledem, který se odlamuje od nedaleké Antarktidy. Jižně od Austrálie si své k trase řekly také australské úřady. Chtějí startovní pole udržet v takové vzdálenosti od kontinentu, aby mohly v případě potřeby účinně zasáhnout. Poučením pro ně byl rok 2008, kdy museli australští záchranáři evakuovat ze závodící jachty Generali Yanna Elies, který měl zlomenou stehenní kost. Elies tehdy čekal na záchranu více než 2 dny. Australané pro zraněného závodníka tehdy poslali vojenskou fregatu Arunta.

TSS omezení

V platnost vešlo ještě jedno omezení, kterým se tento ročník bude lišit od minulého. Je to zákaz plavby v TSS zónách u ostrova Ouessant a ostrovů Scilly. TSS je systém rozděleného provozu.

Obě tyto zóny jsou na první pohled daleko na sever od trasy závodu, ale jen na první pohled. Jachty vybavené foily jsou schopné výrazně zrychlovat v ideálním větru. Proto má pro ně smysl si za určitých podmínek vyjet pro ideální vítr, i když se tím trasa výrazně prodlouží. Došlo k tomu v minulém ročníku, kdy vedoucí dvojice Le Cléac´h a Thomson točila až poblíž Fastnet Rock, tedy daleko na sever od ideální trasy.

Vytisknout
1307
Na horu