Search
× Search
Překlopený trimaran v Karibiku
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

Překlopený trimaran v Karibiku

Při tréninku na offshore závod RORC Caribbean 600 se překlopil jednadvacetimetrový trimaran Argo. Je to poprvé, co se podařilo trimaran vrátit zpět „na nohy“ v jednom kuse.

Při tréninku u břehů ostrova Antigua spolu závodily dva trimarany Maserati a Argo. Vítr byl nestabilní, z 25 uzlů zeslábl na méně než polovinu, aby později v okamžiku nehody pod těžkým mrakem zesílil až na 27 uzlů.

Tato změna se stala trimaranu třídy MOD Argo osudná. Loď měla na stěžni příliš mnoho plachet a překlopila se. Překlopila se unikátním způsobem. Vypadá to, jako by se trimaran zvedl do vzduchu, dopadl vertikálně na záď a dosedl stěžněm na hladinu. Tento kousek se ještě nikomu s MOD trimaranem nepovedl. Takto zůstal stát ve vodě a jen velmi pomalu se špička stěžně potápěla.

Nezvyklý kousek byl tak trochu štěstím v neštěstí. V předozadním směru je profil stěžně velmi pevný. Vydržel namáhání, když na něm visela hmotnost trimaranu a nezlomil se. Je to poprvé v historii, kdy se trimaran MOD překlopil, ale stěžeň nehodu přežil.

Trmaran se podařilo vrátit zpět víceméně bez poškození. V době nehody byl na palubě i držitel rekordu v sólové plavbě kolem světa Francois Gabart.

Ačkoli se dnes trimarany MOD objevují na závodech po celém světě a v nejrůznějších barvách, ukazuje se, že zvládnout tyto plnokrevné bestie není vůbec snadné. I velezkušení jachtaři z jednotrupých jachet jsou mnohdy na palubě trimaranu ve vleku událostí, než aby lodi diktovali svá přání.

V tomto směru není nikde na světě tolik zkušeností jako ve Francii, kde se trimarany MOD zrodily z ještě divočejší třídy trimaranů ORMA. (Jen mimochodem. Na trimaranu ORMA se můžete svézt s Milanem Koláčkem.)

 

4187
Na horu