Search
× Search
Rekordní pokus z Francie na Mauricius
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

Rekordní pokus z Francie na Mauricius

Třiašedesátiletý Francis Joyon se vydal v sobotu na sólovou rekordní plavbu z Lorientu v Bretani na ostrov Mauricius v Indickém oceánu. 8800 mil dlouhou plavbu absolvuje na 31 metr dlouhém trimaranu Idec Sport.

Tyto Ultime trimarany zvládne sólo ne více než 10 mužů na světě. Francis Joyon je z nich nejstarší. Je držitele Jules Verne Trophy na stejné lodi, když dokázal se svým týmem obeplout svět za méně než 41 dnů. Drží mnohé sólové rekordy a na předchozím trimaranu IDEC je dokonce držitelem rekordu, který se snaží překonat. Současná hodnota rekordu je 26 dnů, 4 hodiny a 13 minut. Před pěti lety se rekord snažil překonat Lionel Lemonchois, ale překlopil se se svým trimaranem u brazilského pobřeží.

Slabý vítr na začátek

Počasí na startu rekordního pokusu nebylo ideální. Vál jen slabý severní vítr, ale Joyon si nemohl vybírat, protože již brzy zasáhne Bretaň silný jižní vítr před frontou a později hrozí, že pasát bude narušen tlakovou níží.

Pro Joyona jde o nejdelší sólovou plavbu na trimaranu IDEC Sport.Původně šlo o trimaran Groupama, který byl postaven pro rekordní pokusy Francka Cammase v roce 2006. Dále se proslavil pod jmény Banque Populaire VII a Lending Club.

Nyní trimaran pluje v severním větru nedaleko Madeiry a má náskok na rekord 184 míle.

Polohu lodi najdete zde.

 

2330
Na horu