Search
× Search
Restart
Daniel Vodička
/ Kategorie: Vende Globe

Restart

4500 mil od cíle Vendée Globe začíná závod kolem světa od začátku. Východně od Rio de Janeira je prvních 6 jachet ve 100 mílích a prvních 9 jachet ve 160 mílích. Vyhrát může každý z první devítky. Neuvěřitelně vyrovnaný závod.

Devátý pluje vyčerpaný Jean Le Cam. Je nejstarší ve startovním poli, je mu 61 let a věk se na únavě podílí. Za normálních okolností bych na něj v tuto chvíli asi nevsadil. Má ale 16 hodin a 15 minut k dobru za záchranu Kevina Escoffiera u mysu Dobré naděje. Náprava od jury. Při rychlosti 10 uzlů, kterou nyní pluje, je to přesně 160 mil, které mu na vedoucího Charlie Dalina chybí.

Není ale sám s nápravou. Yannick Bestaven, nyní třetí se ztrátou 14 mil si odečte v cíli 10 hodin a 15 minut. Při jeho současné rychlosti 80 mil.

Třetím s nápravou je Boris Herrmann. U něj je náprava 6 hodin. Ztrácí 80 mil na prvního, pluje rychlostí 8 uzlů, to je téměř 50 mil k dobru.

Situace je zamotaná, jako ještě nikdy v historii závodu. Vypadá to, že do cíle může během jediného dne doplout 9 závodníků a náprava za záchranu Kevina Escoffiera může být tím, co rozhodne o vítězi.

Image
Psychicky je na tom nyní dobře Charlie Dalin na čele, který by před třemi dny, kdy ztrácel na Bestavena 400 mil, nevěřil, že půjde na první místo. Dobře je na tom po této stránce také Louis Burton na 5. místě se ztrátou méně než 40 mil na Dalina. Burton se vrátil do boje o medaili poté, co kvůli opravám ztrácel u Nového Zélandu na lodě před sebou skoro 1000 mil.

A špatně je na tom Yannick Bestaven. Byl první s náskokem 400 mil. Poslední tři dny vidí, jak se jeho náskok rozplývá jako pára nad hrncem, peloton ho dotahuje a vzápětí nechává v méně příznivém větru stát na místě…

Situaci se budeme hodně věnovat během čtvrteční přednášky. Milan Koláček nám řekne, jak se cítí závodník s vítězstvím v kapse, když uvízne v bezvětří…

Polohu lodí najdete zde.

2699
Na horu