Search
× Search
Šachová partie
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

Šachová partie

Čtvrtá etapa Volvo Ocean Race má za sebou první dny. Zatím je to o plavbě na zaďák a šachové partii pro navigátory.

Sedm jachet míří z Austrálie na sever. Podél australského pobřeží, kolem Nové Kaledonie a Vanuatu k Šalamounovým ostrovům a rovníkovým tišinám. Plují na zaďák. Snadná plavba, ale to neznamená, že je to jednoduché pro skippery a navigátory. V Bassově průlivu se museli rozhodnout, jestli na sever budou pokračovat u australského pobřeží, nebo zamíří dále na východ na otevřené moře. Pro otevřené moře se rozhodla trojice Akzo Nobel, Dongfeng a Turn The Tide on Plastic. Tato trojice získala na čele náskok až téměř 40 mil. Sázka na východ se vyplatila.

Celkově vedoucí Mapfre se ale nevzdává. Tvrdě pracujícímu týmu trvalo 48 hodin a už je zase na dosah vedoucímu Dongfengu. Mapfre je třetí a ztrácí podle vzdálenosti do cíle 6 mil. To je slušný návrat. 

Z dosavadního průběhu etapy musí mít radost také Akzo Nobel. Je na druhém místě a drží se vedoucí jachty jako klíště. Zkušený Chris Nicholson z Akzo Nobel si pochvaluje, že jsou nyní schopni držet s Dongfeng krok: „Je vidět, že máme stejnou rychlost. Ještě se ale ukáže, jestli jsme takové nasazení schopni udržet dlouhodobě. Dongfeng již dokázal, že toho schopen je.“

Před sebou má startovní pole po chladu Jižního oceánu slunečné tropy. Úmorné vedro v podpalubí a potoky potu na zádech při trimu plachet. A hlavně těžká rozhodnutí v tišinách. Jeden jede, druhý stojí. Taktiku budou určovat těžká bouřková mračna. Je to místo, kde je možné získat, ale také hodně ztratit. Může jít o jeden z rozhodujících bodů čtvrté etapy. 

A pokud vás závod zajímá, nezapomeňte si zapnout v neděli v 10:10 ČT Sport. Dan Šumbera s Milanem Koláčkem pro vás připravili pořad o Volvo Ocean Race.

Polohu lodí najdete zde.

Vytisknout
2833
Na horu