Search
× Search
Se zlomenými křídly…
Daniel Vodička

Se zlomenými křídly…

Transat Jacques Vabre už má nejrychlejší lodě v cíli. Letošní ročník je rekordní, i když se rekord čekal od někoho jiného.
První projely cílem v Salvadoru de Bahia v Brazílii trimarany třídy Ultime. Vítězství a nový rekord závodu měl vytvořit trimaran Gitana 17. Vše ale bylo nakonec jinak. 

První lodí v cíli byl Sodebo Ultim Thomase Covilla a Jeana-Luca Neliase. Tato dvojice vylepšila rekord závodu o dva dny na 7 dnů a 22 hodin. Největší favorit regaty trimaran Gitana 17 doplul na druhém místě se ztrátou 1 hodinu a 42 minut za vítězem. 


Technické problémy favorita


Na Gitana 17 nejprve přestal pracovat automatický identifikační systém AIS. Nemá to sice vliv na rychlost, ale u jachty létající ke 40 uzlům je nepříjemné, nevidět a nebýt viděn. Především nebýt viděn, je problematické. Těžko si dovede na můstku velké lodi hlídka představit, že ta plachta, kterou zahlédla, může letět přes 35 uzlů. 

Druhá závada na sebe nenechala dlouho čekat. Na lodi přestal pracovat motor. Je důležitý pro dobíjení. Proto musel Seb Josse trávit dlouhé hodiny v motorovém prostoru, než se podařilo závadu odstranit. 

Nakonec se dostavily také závady, které již měly přímý vliv na rychlost lodi. Po průjezdu frontou hlásil Seb Josse, že nadále je kvůli poškození nepoužitelný foil na levoboku. O dva dny později chytil stejnou nákazu i foil pravoboční. Většinu závodu proto jel trimaran Gitana 17 bez své hlavní zbraně.

Drama v Class 40

Nejnapínavější je nyní situace ve třídě Class 40. Vede anglicko-španělská dvojice Sharp, Santurde. Se ztrátou pouhých 10 mil ji stíhají týmy Chappellier, Le Vaillant a Sorel, Carpentier. Do cíle zbývá 1940 mil a leccos se ještě může změnit. Navíc mají Class 40 před sebou ošidné rovníkové tišiny.

Změna na čele
Třída Multi 50 již má tišiny za sebou. Dlouho vedoucí dvojice Leroux, Riou ztratila vedení. Dopředu šel velmi zkušený Lalou Roucayrol s Alexem Pellou. Pro ty z vás, kteří jachting sledují méně připomínám, že Pella patřil do týmu, který v zimě vytvořil rekord v plavbě kolem světa. Třetí v pořadí Tripon s Bernaudem už mají příliš velkou ztrátu na to, aby mohli zamíchat pořadím na čele.

Mistr doublehanded
Ve třídě IMOCA vede duo Jean-Pierre Dick a Yann Elies. Dick je šampionem doublehanded závodů. Již třikrát vyhrál Transat Jacques Vabre a dvakrát závod kolem světa Barcelona World Race. Dick umí ve dvojici vítězit. 

Polohu lodí najdete zde.

Vytisknout
3992
Na horu