Search
× Search
Státní svátek na Novém Zélandu
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

Státní svátek na Novém Zélandu

Nový Zéland porazil USA. 4,5 milionu obyvatel ostrova na konci světa slaví vítězství nad USA. Ještě v souboji o nejstarší sportovní trofej. To si zaslouží zavřít krám a vyjít slavit do ulic, ne?

Na Novém Zélandu se jel Americký pohár dvakrát za 166 let, kdy se o nejstarší sportovní trofej bojuje. Bylo to v letech 2000 a 2003. V roce 2021 se pojede v Aucklandu potřetí. 

 

14 let čekání

Včera Emirates Team New Zealand udělal poslední krok k zisku trofeje, po které od roku 2003 toužil. Dlouhých 14 let snahy se zhmotnilo na Bermudách. Novozélanďané bojovali s obhájcem trofeje Oracle. Před včerejšími rozjížďkami vedli nad týmem s bezedným rozpočtem 6:1 a měli první mečbol. Hrálo se na sedm vítězných.
Všichni fandové novozélandského týmu si v té chvíli vzpomněli na čtyři roky starý souboj v San Francisku. Tehdy se hrálo na 9 vítězných a Nový Zéland již měl 8 bodů. Stačilo přidat poslední. To se ale nepovedlo… Nikdo se nedovedl smířit s myšlenkou, že by se čtyři roky starý osud zopakoval. 

Žádné drama

Tentokrát Nový Zéland nic takového nedopustil. Peter Burling za kormidlem novozélandského katamaranu nedovolil žádné drama a včera využil hned první mečbol. Americký tým byl na vodě zadupán do země a bylo to vidět i na skipperovi Oracle Jimmy Spithillovi. Jindy sebevědomý Australan po prohře málem neudržel slzy v očích.
Vítězství je pro Emirates Team New Zealand o to sladší, že odmítl dominanci Oracle a odmítl se podřídit postupům, které americký tým plánoval nejen před právě proběhlým 35. ročníkem, ale také po něm. Zatímco se všechny ostatní týmy zavázaly podpisem smlouvy naslouchat diktátu amerického týmu i v dalších letech, Nový Zéland šel svou cestou.
Zatímco ostatní týmy se připravovaly spolu s Oracle na Bermudách, Emirates zůstával do poslední chvíle na Novém Zélandu a trénoval v osamění. Díky tomu se zřejmě podařilo utajit rychlostní a jiný potenciál před Američany.
To bylo velmi důležité. Tým Oracle sponzoruje a vlastní Larry Ellison, který je osmým nejbohatším člověkem na planetě. Ctižádostivý Ellison chce vyhrávat. Za každou cenu. Pokud by znal možnosti Emirates, sedřel by z inženýrů a techniků kůži, aby našli cestu, jak dosáhnout stejných výkonů.

Srovnání se dostavilo až příliš pozdě na to, aby bylo možné udělat razantní krok vpřed. Pro Oracle příliš pozdě na to, aby bylo možné zvítězit. 

Výzva z Itálie

35. ročník Amerického poháru je za námi. Cirkus zbourá šapitó a zabalí se na cestu. Další zastávka bude za 4 roky v Aucklandu. Obhájce je jasný. A po včerejšku je také jasný první vyzyvatel. Výzvu podal do rukou Novozélanďanů italský klub Circolo della Vela Sicilia, respektive tým Luna Rossa Challenge.

 

Výsledky najdete zde.

Vytisknout
4211
Na horu