Search
× Search
To je drama
Daniel Vodička
/ Kategorie: Vende Globe

To je drama

O vítězi Vendée Globe se rozhoduje nyní! Může se to zdát jako silné tvrzení, ale může to tak být. Podaří se Yannicku Bestavenovi proplout tlakovou výší, zatímco jeho soupeři uvíznou v bezvětří? Charlie Dalin mluvil o možné ztrátě až 1000 mil na vedoucího závodníka.

No, je to drama… Sledujete závod 45 dnů, pořadí se mění, ale žádný rozhodující únik, žádný okamžik určující vítěze. Pak si odběhnete nakoupit poslední dárky, manželka chce pomoci s luxováním, večerní kapr, dárky, oběd u tchýně. Podíváte se znovu na tracker po skončení vánočních povinností a závod je rozhodnutý. Vedoucí jachta má nepřekonatelný náskok a peláší k Hornu, zatímco klubko ostatních se snaží dostat z bezvětrné pasti.

Výše uvedený odstavec je nadsázkou, to je jasné. Ale dojít k tomu může. Jsou dny, kdy se rozhoduje a v tomto ročníku to může být nyní.

Yannick Bestaven plující na čele se snaží dostat na druhou stranu tlakové výše. Zvládne-li to, je výše uvedený scénář platný. V současné chvíli má náskok na druhého Dalina necelých 100 mil, na Ruyanta 170. A pluje rychleji.

Při pohledu na počasí se zdá, že by se mu únik mohl podařit. Podle routingu na Windy, který je dělaný aplikací Squid, to vypadá, že za Bestavena se na druhé místo dostane Thomas Ruyant, zatímco Dalin uvízne a bude dotažen skupinou na čtvrtém, až desátém místě. Tak by měla vypadat situace za tři dny. Restart souboje o třetí místo.

Složité situaci se budeme věnovat ve večerní přednášce. Milan Koláček vás seznámí s taktikou projetí tlakové výše a níže, ukáže vám, jak vypadá jachta IMOCA uvnitř, představí vám tajemství stoperů, které se na lodích IMOCA používají. Řekne vám mnoho o stavbě lodí IMOCA, dozvíte se, proč má závodní den jen 23 hodin, koho je třeba najmout, aby se vám závod povedl. A nakonec se dozvíte mnohé o dramatickém ročníku, který dokončila jen třetina startujících.

 

3101
Na horu