Search
× Search
Trochu zarostlá závodní jachta
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

Trochu zarostlá závodní jachta

Takto vypadá trup jachty Igora Zaretského, který se účastní regaty kolem světa Golden Globe Race. Igor má za sebou půl roku na moři a pluje pomalu. Není se co divit.

Ruský reprezentant doplul do Albany v Austrálii, aby trochu oškrábal trup a dal loď zase do kupy. Znamená to, že v závodě bude pokračovat v Chichester Class (s jednou zastávkou). Tedy pokud bude pokračovat. Před ním plující Australan Mark Sinclair nyní vzdal závod v australském Adelaide. Důvodem je to, že by k mysu Horn dorazil až v březnu a to již přichází na jižní polovinu světa podzim. Nyní je na jihu léto, přesto jsou bouře pro 10 metrů dlouhé jachty tak nebezpečné, že několik z nich bylo překlopeno. Podzimní bouře budou ještě tvrdší.

Sinclair tedy končí, Zaretský chce pokračovat. Uvidíme, jestli to bude dobrý nápad, špatný nápad, nebo jaký to bude vlastně nápad…

Bouře pro Kopara

Pořadatelé závodu však nyní mají jiné starosti. Silná bouře se žene na Istvana Kopara, který je 2000 mil od Hornu. Vedení závodu ho vyzvalo, aby plul co nejrychleji na jih do zakázané zóny, aby se vyhnul té nejhorší oblasti v bouři, která se žene. Istvan se potřebuje dostat nejméně 180 mil na jih, než ho bouře zasáhne. Je to závod s časem.

Krok od pasátu

Na čele plující Jean-Luc Van Den Heede se snaží dostat do pasátu. Zamířil na sever až k Riu a obrat dělal na dohled od města. Nyní pluje k východu. Má před sebou složité míle. Potřebuje se dostat do pasátu, ale to není s pomalou lodí, která není žádný přeborník ve stoupačce, snadné. Navíc musí šetřit takeláž, která je poškozena od kotrmelce v Jižním oceánu. Včera byl na stěžni, aby provizorní opravy zkontroloval. Připomínáme, že Van Den Heedemu je 73 let.

Na druhém místě bojuje holandský jachtař Mark Slats. Stahuje náskok na první pozici a dělá pro to vše. Většinu času sedí za kormidlem a snaží se ze své jachty vytáhnout maximum.

Žraloci

Se svilejši na trupu bojuje také finský reprezentant Tapio Lehtinen. Když se dostal do bezvětří s klidným mořem, chystal se do vody, aby nárůsty odstranil. Objevila se však dvojice žraloků, a to už se mu tam zase nechtělo. Tak třeba, když nebude k obědu Fin, by si mohli pochutnat na svilejších.

No a ještě zpráva o zachráněné Susie Goodall. Zítra bude z čínské nákladní lodi vyložena v Punta Arenas.

Do závodu odstartovalo 18 jachet, pokračuje jen 5.

Polohu lodí najdete zde.

 

4093
Na horu