Search
× Search
Velikonočka z vítězné lodi
Daniel Vodička
/ Kategorie: Ostatní regaty

Velikonočka z vítězné lodi

Posádka vítězné jachty Giulia nám poslala svůj vlastní pohled na druhou etapu Velikonoční regaty. 

 

Cesta z Dubrovníku zpět na Murter v rámci Velikonoční regaty měla tentokráte poměrně rychlý průběh i přesto, že start byl opět v bezvětří. Navíc už v 7 hodin ráno.

Možná ta brzká hodina startu se projevila na některých kapitánech, kteří ještě v době startu na zadní vítr měli větší část mozku v režimu spánku. neboť jak jinak si vysvětlit situaci, že se rozjedete s plným spinakerem do stojících lodí na startovní čáře a dožadujete se přednosti.

Jedeme s větrem o závod

Nakonec se drobné karamboly na startu vyřešily a my mohli odjet. Hned po prvních třech mílích šla do vedení loď Benemedo, která setrvala ve slabém větru u ostrovů Lopud a následně se plazila podél ostrova Mljet. My zvolili cestu více po moři a při průjezdu okolo Lastova jsme byli už na 3 místě. Naše ztráta na vedoucí loď byla cca 2 Nm. Z předchozí rozjíždky jsme věděli, že je to ztráta, která se dá snadno dohnat. 

Plán byl od začátku jasný, že se budeme držet na moři, kde předpověď slibovala více větru. Trochu mimo plán jsme zajeli na severní cíp Korčuly, což se nakonec potvrdilo jako drobná chyba. Odtud už rovnou směr jižní cíp ostrova Vis a po halze přímo směr Blitvenica a poté Murter. Úhel větru pro genaker byl ideální a tak se dalo čekat, že budeme hodně rychlí. 

Velká škoda, že se objevila místní bouřka, která vytvořila větrné díry a my následně nabrali menší ztrátu. Následně to vítr vše dohnal a my měli jízdu snů s genackerem a 30 uzly větru na zaďák. Trochu nás mrazilo v zádech, ale ne z rychlosti lodi, spíše z toho, jestli to turistický materiál vydrží až do konce. Na naší lodi vydržel, až na drobnost s navigačním ploterem.

Rozbitý ploter a stíhací jízda

Asi kolem půlnoci v blízkosti Vis - Biševo, nám vypověděl službu plotter. V tu chvíli se za kormidlem stanete prakticky slepými. Díky šikovné a pohotové posádce jsme rychle zjistili chybu v napájecím kabelu a vymysleli řešení s odpojením baterie od bowtrusteru a tu následně připojili na ploter přímo. Všechno pak běželo jako po drátkách. Kolem ostrova Žirje jsme projížděli na 4. místě a do cíle ještě udolali loď 20 kapitána Řeháčka. Pořadí pak bylo loď kapitána Fedorika, Hošek na Benemedo druhý a třetí naše Giulia Sailing. To nám po součtu stačilo na první místo celkové.


Tak zase příští rok AHOJ.

Text Giulia Sailing

5314
Na horu