Search
× Search
Velká změna ve Volvu
Daniel Vodička

Velká změna ve Volvu

Lodě VO65 jsou minulostí. Příští ročník Volvo Ocean Race se pojede na lodích IMOCA, které byly do dnešních dnů pro lodě Volvo konkurencí.

Lodě na příští ročník Volvo Ocean Race jsou známé, dokonce jich již mnoho pluje. Po schůzce mezi vedením Volvo Ocean Race, zástupci třídy IMOCA a designéry těchto jachet bylo potvrzeno, že nová lodní třída pro Volvo Ocean Race je třída IMOCA. Do Volva tedy budou moci nastoupit starší lodě IMOCA a zároveň budou vznikat i lodě nové. Půjde tedy opravdu o nejmodernější a technicky nejvyspělejší oceánské jachty vybavené foily. 

Je to velká změna v přístupu. Volvo Ocean Race se snažilo jít svojí cestou a stále pravidla měnilo. Jednou šlo o sedmdesátky, jednou šedesátky, nadšenci pamatují lodě Maxi. Pak se prosadila idea one design třídy. 65 stop dlouhé jachty byly velmi robustní a takřka tak odpadly starosti s vážnými technickými závadami. Negativem byla zastaralost jachet a výkony, které zaostávaly za současnými možnostmi.

Třída IMOCA se vyvíjela postupně. Vznikla téměř před 30 lety a po celou dobu své existence procházela evolucí, která byla reakcí na chyby a nedostatky v designu jachet této třídy. Do rozhodování o úpravách mluvili i skippeři jachet. Na jednu stranu chtěli vždy rychlost, zároveň ale také mysleli i na své přežití. Většina jachet IMOCA byla postavena pro Vendée Globe, sólový nonstop závod kolem světa. I když jde v porovnání s VO65 o extrémně lehké lodě, byly navrženy pro plavbu kolem planety bez jediné zastávky. To vyžaduje spolehlivost.

Do Volvo Ocean Race tedy přijdou jachty s foily. Další změnou bude, že se sníží počet členů posádky. Nejspíše na 4 – 5. Zároveň se organizátoři budou snažit na palubě udržet místo pro reportéra. Na menší lodi to však nebude lehké.

Jachty IMOCA teď budou mít velmi napilno. Jednou za 4 roky Vendée Globe, jednou za 3 roky Volvo Ocean Race, dále kratší závody Route du Rhum a Transat Jacques Vabre. O nadupané šedesátky bude velký zájem.

Vytisknout
3931
Na horu