× Search
Vincent Riou – PRB
Jiří Brožek
/ Kategorie: Vende Globe

Vincent Riou se narodil 9. ledna 1972 v Pont-l'Abbé. Pokud bychom ho měli charakterizovat několika málo slovy, určitě by se dal popsat jako všestranně nadaný. Vincent je námořníkem, který má všestranné znalosti z oblasti jachtingu. Je skvělým analytikem na vývoj počasí a zároveň prvotřídním technikem a rozhodným a talentovaným závodníkem. Bez nadsázky se o něm říká, že je dokonalý, jako švýcarský armádní nůž.

Vyrůstal v malé vesnici Loctudy na jihozápadu Bretaně, kde stále žije se svou ženou a dětmi. Vincent Riou zdědil vášeň pro moře. Přátelé mu přezdívají Vincent Hrozný. Tak působí když je na vodě, kde je nejšťastnější. Účastnil se závodů a sváděl bitvy o vítězství od malých člunů v dětství, až po velké multihully. A z tohoto výčtu nelze vynechat třídy Figaro a IMOCA.

Práce pro Michela Desjoyeaux

V roce 2000 pomáhal připravovat loď pro Vendée pro Michela Desjoyeaux. Michel závod vyhrál za 93 dnů a 4 hodiny. O čtyři roky později se Vincent Riou posadil na stejnou loď jako skipper. Předvedl pozoruhodný výkon, který skončil vítězstvím, když v Atlantiku dokázal předjet Jeana Le Cama.

Kamarád s Le Camem

Byl to Vincent, který mu dal přezdívku KIng Jean. Jejich příběh pokračoval při Vendée v roce 2008. Jean se překlopil se svou lodí nedaleko Hornu a zachránil ho Vincent Riou. Závod nedokončil a porota mu poté udělila nápravu a třetí místo ze kterého při záchraně Le Cama odstoupil..

Abychom příběh ukončili, tito dva muži spolu vypluli při závodě v roce 2013 - Transat Jacques Vabre. A závod vyhráli.

Vincent je velmi úzce spojený s vývojem třídy IMOCA (která určuje pravidla pro lodě soutěžící ve Vendée Globe) a bude jediným soutěžícím, který v minulosti Vendée vyhrál. Jeho účast v závodě není pouze pro zábavu, ale doufá, že se mu povede kráčet ve stopách Desjoyeaux tím, že se stane dvojnásobným vítězem dvou Vendée Globe, což se podařilo dosáhnout pouze Michaelovi.

PRB

Vincent vyhrál v loňském roce na palubě své lodi co se dalo. Jeho IMOCA PRB je extrémně dobře vyladěná. Proslavil se zejména vítězstvím v Transat Jacques Vabre. Z prvních čtyřech nadějí ve třídě IMOCA byl Vincent právem favorizovaným skipperem pro vítězství v letošním závodě.

Vincent Riou včera odstoupil po srážce s UFO. Srážka poškodila kýl.