Search
× Search
First minute
Víte, co to je?
Daniel Vodička

Víte, co to je?

Toto vezli minulý týden na základnu Keroman v Lorientu. Víte, co to je? Prozradíme ještě, že je to 30 metrů dlouhé. Bez tahače a bez návěsu.

Kdo jste tipovali, že jde o trup trimaranu, máte pravdu. Je to střední trup nového trimaranu Banque Populaire IX, na kterém se Armel Le Cléac´h pokusí překonat všechny myslitelné světové rekordy. Tím hlavním bude absolutní rekord Francise Joyona v sólové plavbě kolem světa. Má hodnotu 57 dnů, 13 hodin a 34 minut. V dnešní době stále nových a výrazně rychlejších lodí jde o rekord dosti vousem zarostlý. Vždyť je z roku 2008.
Ale je tu ještě jedna další velká plavba kolem světa, pro kterou bude nový trimaran určen. V roce 2019 se pojede sólový nonstop závod kolem světa na maxitrimaranech. Banque Populaire IX bude jedním z těch, které se postaví na start (kdo dojede do cíle, a jestli vůbec někdo, o tom se neodvážíme spekulovat). Další budou Gitana, Sodebo, Macif, Actual a uvidíme, možná se dostaví i Francis Joyon na IDECu.
Na fotkách si všimněte, jaká naprostá čistota panuje v loděnici, kde se trimaran staví. Téměř aseptické prostředí. Na dalších fotkách vidíte model 1:1, který je vyroben před tím, než začne konstrukce kokpitu. Vše je postaveno Armelovi na míru. Vše musí maximálně sedět. Naprostá preciznost.

Málem jsme zapomněli říci, že trimaran bude vybaven foily. Ale to je vlastně samozřejmé, to už dnes všichni vědí, ne?

Vytisknout
4599
Na horu