Search
× Search
Za 40 dnů kolem světa
Daniel Vodička
/ Kategorie: Jules Verne Trophy

Za 40 dnů kolem světa

Rekord v plavbě kolem světa má stále hodnotu 45 dnů, 13 hodin a 42 minut. Třese se však v základech. K cíli letí trimaran IDEC Sport. 
Francis Joyon a jeho pět mužů má za sebou mys Horn. Na své konto si připsali další dva rekordy. Od startu Jules Verne Trophy (jak se rekord v plavbě kolem světa jmenuje) k mysu Horn dopluli za 26 dnů, 15 hodin a 45 minut. To je o 4 dny a 6 hodin rychleji než dosavadní držitel Jules Verne Trophy Banque Populaire V. Již z toho je patrné, že hranice 40 dnů není zcela nereálná. IDEC Sport má na to, získat rekord v plavbě kolem světa a má i na to, stlačit čas ke 40 dnům. 
Druhým rekordem včerejšího dne na kontě Joyona a jeho mužů je překonání Pacifiku za 7 dnů, 21 hodin a 14 minut. To je vylepšení rekordu o 21 hodin.

Matematika

Vraťme se ale ještě k plavbě od startu k mysu Horn. IDEC Sport uplul 18 332 míle průměrnou rychlostí 28,7 uzlu. Slušnej průměr na cestě kolem světa. Do cíle nyní zbývá 6850 mil. Pokud by IDEC Sport tento průměr udržel i nadále, byl by v cíli za 37 dnů. To je ale jen matematika, to není podloženo reálnou situací. Další matematika říká, že k překonání rekordu Banque Populaire V nyní IDEC Sport stačí uplout denně 380 mil. To by znamenalo udržet průměr necelých 16 uzlů. To je v porovnání s jeho schopnostmi šnečí rychlost.

Když počítáš se špatnými čísly

Matematika sice vypadá jasně a spolehlivě, ale vše závisí na číslech, se kterými počítáme. A zde je ve výpočtech chyba. Vzdálenost od cíle není vzdálenost, kterou musí IDEC Sport uplout. Trasa bude samozřejmě delší. No a druhý fakt je, že IDEC Sport není motorový člun, který má jízdní řád, ale plachetnice (i když to podle rychlostí nevypadá). Proto je vše závislé na počasí. Stačí se dostat na dva dny do oblasti bez větru a všechny výpočty jsou v p….i.

Výpočet těch, co vědí

Včera byl Milan Koláček v Lorientu na meteobrífingu k Vendée Globe a mimo jiné se tam probírala i Jules Verne Trophy. Weather router Christian Dumard podle posledního routingu tvrdil, že IDEC Sport může být 35,5 dne po startu u Kapverd. To by znamenalo, že celkový čas by se mohl pohybovat kolem 41 dne. 

Ať tak či tak, IDEC Sport se blíží do finiše. Co předvádí, je doslova fenomenální. Stát se může cokoli, loď nemusí dojet, ale i tak již diváci stojí na tribunách a sledují výkon nenápadného suveréna moří Francise Joyona. Odborný svět kroutí nevěřícně hlavou. Na 10 let starém trimaranu dosahuje šestice mužů výkonů, které se nezdály být možné ani teoreticky. 

Polohu lodi najdete zde.

Vytisknout
3166
Na horu