Search
× Search
Za 60 dnů kolem světa?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Vende Globe

Za 60 dnů kolem světa?

Již za tři dny startuje devátý ročník Vendée Globe. Za jak dlouho protne vítěz cílovou čáru? Největší optimisté mluví o první dekádě ledna… Podaří se rekord stlačit pod 60 dnů? Jakou roli v tom hrají foily, optické senzory, moderní autopiloty a bezpečnost na palubě? 

Alex Thomson, jeden z největších favoritů na vítězství, při úterním rozhovoru mluvil o času mezi 59 a 70 dny pro vítěze. Samozřejmě v závislosti na počasí. I 70 dnů by znamenalo zlepšení stávajícího rekordu Armela Le Cléac´h z roku 2017 o více než 4 dny. Co se od minulého ročníku změnilo, že je možné očekávat tak masivní zlepšení? Jde především o foily, přístup k důležitým datům a bezpečnost śkipperů.

Třikrát větší foily

„Nejviditelnější vývoj foilů je v jejich velikosti. Před čtyřmi lety jsme teprve začínali. Od té doby se vše změnilo. Je logické, že stejně jako u každé Vendée Globe, se rychlosti zvyšují a rekordy se zkracují. Autopiloty, datové senzory a uzavřené kokpity, vše je uzpůsobeno životu ve větší rychlosti. Vysoké rychlosti ale znamenají přenos vibrací a nárazů na loď a s tím souvisí i vyšší nepohodlí za plavby,“ vysvětluje poslední vítěz  Armel Le Cléach.

Dnes používané foily jsou již čtvrtou generací. Trup jsou schopny zvedat k letu již ve 12 uzlech větru. Navíc je možné, na rozdíl od minulých let, naklápění foilů až o 5°. To umožňuje rychlejší plavbu proti větru.

Senzory zvyšující bezpečnost, spolehlivost a výkony

Na nových lodích jsou instalovány senzory z optických vláken. Na všechny prvky, které jsou namáhány. Na počítač přenášejí důležité informace. Sébastien Josse, který spolupracuje s Nicolasem Trousselem (Corum L'épargne), vysvětluje jejich použití: „Tvůrcem úspěchu v tomto závodě je skipper, který musí najít limity své a limity své lodě. V udržování vysokých průměrných rychlostí mu pomáhají senzory, které umožňují mnohem exaktněji nacházet limity materiálu. Stačí nastavit kurzor na správné místo… Díky optickým vláknům zná skipper okamžitá dynamická zatížení a například deformace foilů, nebo nárazová zatížení na trupu. Týmy jsou čím dál sofistikovanější. Vendée Globe je nyní hodně o sběru dat a jejich vyhodnocení.“

Na palubě Hugo Boss je po celé lodi rozmístěno 350 senzorů, od kormidel přes trup, včetně rigu a foilů. Při dosažení limitních hodnot se spustí alarmy, zejména pokud jde o namáhání takeláže.

S takovým vybavením se mnohem lépe nacházejí hranice, které není možné překročit. Kde dříve záleželo na citu, jsou dnes exaktní limity. Jak to bude fungovat, se uvidí. 

V dalším dílu se podíváme na moderní autopiloty a na ochranu kokpitu.

2368
Na horu