Search
× Search
Začíná sprint na východ
Daniel Vodička
/ Kategorie: Jules Verne Trophy

Začíná sprint na východ

Trimaran Sodebo Ultim 3 je na 40°jižní šířky ve frontě, která mu umožní, ukázat plný potenciál. Podaří se uplout za 24 hodin více než 908 mil a překonat tak letitý rekord trimaranu Banque Populaire V z roku 2009?

Sodebo Ultim 3 pokračuje v pokusu o zisk Jules Verne Trophy. Trimaran je v jižním Atlantiku na půl cesty mezi Amerikou a Afrikou. Posledních 48 hodin bylo pomalých. Trimaran vyplul z pasátu a čekal na tlakovou níži a s ní spojenou studenou frontu, která pro něj bude expresním vlakem na východ. Čekání na expres využila posádka trimaranu k nalezení té nejlepší pozice před studenou frontou. Nyní je situace taková, že za dva dny by trimaran mohl být v Indickém oceánu a o další dva dny později u Kerguelenových ostrovů.

Trimaran je zatím ve vynikajícím technickém stavu a boat captain (muž odpovídající za technický stav) Francois Duguet neměl příliš práce. Vše bylo před Jižním oceánem zkontrolováno.

Příští dny ukáží. Průměrná rychlost by se měla šplhat nad 37 uzlů a to znamená mimořádné namáhání. Navíc za dva dny bude trimaran proplouvat jižně od Afriky v místech, kde se s UFO srazila při Vendée Globe Samantha Davies a Sebastien Simon. Sodebo však nejspíš popluje dále na jih a mohlo by se oblasti vírů v proudu Agulhas vyhnout. Na druhou stranu zase poroste nebezpečí střetu s plovoucími ledovci. Které ze dvou zel je menší?

Náskok na rekordní plavbu trimaranu IDEC Sport je 400 mil, to je cca půl dne plavby. Důležité okamžiky přicházejí, protože Indický oceán IDEC Sport překonal v rekordním tempu (8000 mil za 10 dnů).

Rekordní plavbě se budeme věnovat během naší čtvrteční přednášky o Vendée Globe.

Polohu lodi najdete zde.

2518
Na horu