Kurzy TOP
× Search
Frajer
Daniel Vodička

Frajer

Jean-Luc Van Den Heede se stěžněm na pokraji zhroucení pokračuje v Golden Globe Race. Po vážné nehodě již nepluje do Chile k opravám, ale pokračuje bez zastávky do cíle ve Francii.

V brutální bouři Jižního oceánu vedoucí muž Golden Globe Race málem přišel o stěžeň. Vlna málem převrátila jeho nevelkou jachtu a položila ji stěžněm 60°pod hladinu. Jachta Matmut se vrátila zpět, ale při nehodě byl poškozen stěžeň. Uchycení spodních vantů je poškozeno, vanty nejdou napnout.

Protože bouře setrvávala na místě, musel třiasedmdesátiletý Jean-Luc další 4 dny plout bez plachet na zaďák po větru, aby bouřlivé počasí přečkal. Ačkoli po nehodě prohlásil, že zamíří k opravám do Chile, čtyři dny v bouři jeho názor změnily.

Muž, který má za sebou 5 plaveb kolem světa, který drží rekord v plavbě kolem světa proti směru větru, je jednou z legend světového jachtingu. Do svého životopisu si nyní připisuje další husarský kousek.

Z paluby své jachty odvysílal tuto zprávu: „Měl jsem mnoho času, abych mohl přemýšlet o své situaci během čtyř dnů, kdy jsem bojoval s bouří. Můj stěžeň je nyní velmi nestabilní vlivem převržení lodi, ke kterému došlo. Zastavím-li někde, abych provedl opravy, půjde jen o opravy dočasné. V podstatě potřebuji nový stěžeň. Proto jsem se rozhodl, pro klid své duše, pokračovat ve své nonstop plavbě kolem světa a nadále mířím do cíle v Les Sables d´Olonne. Jakmile to stav moře dovolí, vylezu na stěžeň abych ho zajistil, jak nejlépe dovedu s tím, co mám na palubě. Když stěžeň nevydrží a zlomí se, stejně jako ostatní závodníci jsem schopen postavit nouzovou takeláž a doplout bez pomoci do nejbližšího přístavu. Nadále již nejsem v módu závodním, ale v safe módu. Není to poprvé, co se pokusím dovést domů poškozenou loď. Pokud zázrakem dopluji až do Les Sables, nebude mě zajímat pořadí, na kterém dopluji. Alespoň jsem to zkusil. Držím si palce a děkuji všem, kteří mi v tomto dobrodružství pomáhají.“ (volný překlad)

Co k tomu říci? Je to frajer! Nejspíš to nedá. Ale nevzdává to! A nikdy si nebude moci vyčítat, že to nezkusil…

Chtěl bych jen připomenout, že při jednom z pokusů o světový rekord v plavbě kolem světa proti směru větru zlomil na své jachtě Adrien stěžeň někde u protinožců. V přístavu na Adrienu postavil nouzovou takeláž a přes polovinu světa se s nouzovým stěžněm vrátil domů.

Jean-Luc je 2000 mil od mysu Horn, do cíle mu zbývá 9000 mil.

Polohu VDH můžete sledovat zde.

Úspěchy VDH

1977 : 2. místo v Minitransatu

1979 : 2. místo v Minitransatu

1986 : 2. místo v BOC Challenge na Let's Go

1990 : 3. místo ve Vendée Globe na 3615 MET

1993 : 2. místo ve Vendée Globe na Sofap Helvim

1993 : 4. místo v Transat Jacques Vabre

1995 : 3. místo v BOC Challenge na  Vendée Entreprises

1998 : 2. místo v Route du Rhum na  Algimouss

2002 : Rekord přes kanál La Manche na Adrien s Karen Leibovici

2004 : Rekord kolem světa proti směru větru 122d 14h 3min 49s

Vytisknout
1852
Na horu