Search
× Search
Chcete ostře stoupat?
Daniel Vodička
/ Kategorie: Technika plavby

Chcete ostře stoupat?

Vane krásný vítr mezi 10 a 15 uzly a vy křižujete proti větru. Ostatní jachty vás předjíždějí. I když jsou podobné, jako ta vaše. Kde je chyba?

Velmi často je chyba jen v jediné maličkosti. Je to málo napnutý přední lem kosatky.
Na charterových lodích často nevede výtah kosatky do kokpitu, ale končí na stoperu na stěžni. Při vytahování plachet si technici nepřidělávají práci. Na výtah se pověsí a zacvaknou stoper. To však nestačí. Přední lem je volný. Poznáte to podle toho, že po rozbalení plachty jsou u předního lemu vodorovné varhánky. Na stoupačce bude třeba plachtu dotáhnout.

Jak na to

Výtah rukou nedotáhneme, budeme ho muset dostat na vinšnu. Protože obvykle nejsou kladky volné, je třeba nejprve některé z lan vedoucí od stěžně přes kladky u paty stěžně a organizér uvolnit a vytáhnout.
Následně protáhneme přes patu stěžně a organizér výtah geny na vinšnu a došponujeme ho. V silnějším větru je třeba větší napětí.

 Docílíme toho, že břicho plachty se posune dopředu a výslednice sil, které na plachtě působí, bude působit více dopředu a méně bokem. Jachta bude lépe stoupat, bude se méně naklánět a bude méně snášena bokem

Jde o jednoduchou maličkost, která dokáže zázraky.

8825
Na horu