Search
× Search
Dalmácie od světa odříznutá
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí, Zajímavosti

Dalmácie od světa odříznutá

Bóra odřízla Dalmácii od světa. Zavřené jsou mosty, silnice, nejezdí trajekty a policie jen kouká, kde co lítá. Vítr dosahoval téměř 200 km/h na Makarské, 216 km/h bylo naměřeno na Maslenickém mostě.

Nestává se často, aby byly zavřené oba maslenické mosty, tedy nový i starý. Tentokrát nový naměřil již zmíněných 216 a starý, který je lépe krytý jen 195 km/h. Na silnicích se válí převržené návěsy, běžné nákladní vozy, dodávky i kombi. Bezpečně se mohou cítit jen řidiči placatých a rozkročených aut Maserati a Ferrari.

Parta větrných lovců se včera vydala do místa Dupci nad Brelou, respektive nad zátokou Vrulje. Dva stateční opustili vůz, aby změřili vítr. Zbylá dvojice musela zůstat v autě, aby ho zatížila. Během 10 minut venku naměřili vítr o rychlosti 194 km/h.  Chvílemi to vypadalo, že je vítr smete.

V Makarské odnesl vítr 4 metry dlouhou laminátovou loďku typu pasara. Vítr přetrhl lano a odnesl ji neznámo kam. Pokud byste ji našli, volejte 098 992 9303. Šime Gojak má pro vás připravenu travaricu. Na předměstí Makarské ve 1327 (včera) vítr překlopil osobní automobil (to by se u nás stát nemohlo).

V Gračacu před sjezdem k moři bylo uvězněno několik autobusů, kamionů a osobních aut. Jejich pasažéři byli evakuováni do místní školy, kde se o ně postarali pracovníci Červeného kříže a školník Stipe Vučić.  Jedinou spojnicí s pobřežím pod horami byla stará cesta kolem trubky přečerpávací elektrárny (kdo si ji pamatuje).

V Šibeniku padla taška ze střechy na nový vůz tamní vycházející fotbalové hvězdičky. Na policii se dožadovala (ta hvězdička) detailního vyšetření činu, který klidně mohl skončit její smrtí. Kdyby zrovna nebyla někde docela jinde.

A v Kninu bylo navíc zemětřesení. Země se otřásla v 0510 silou 4,2 Richteři. Třáslo se to od Zadaru do Šibeniku.

4661
Na horu