Search
× Search
Darko versus US Navy
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Darko versus US Navy

Chorvatský rybář Darko Kunac Bigava z Podgory má něco, co chybí americkému námořnictvu. A rozhodně nevypadá, že by jim to chtěl jen tak vrátit.

Každou noc na ryby, dopoledne zpět. Stereotypní život rybáře. Vytřídit čím dál menší úlovek, najíst se, trochu pospat a zpět na moře. Tvrdý život.

Pak jednou vytáhnete síť a uvnitř je něco oranžového. Váží to metrák a vypadá to sofistikovaně. Podle nálepky to přišlo DHL a je to dvojka. Respektive TC-2.

Takový úlovek měl Darko jižně od Mljetu. Trochu mu to potrhalo sítě.

Zdroj Vesselfinder

Zdroj Vesselfinder

Podivné chování USNS Bruce Heezen
Sledovači AIS v podobné době hlásili prazvláštní manévry americké vojenské lodi USNS Bruce Heezen z podobné lokality. Jako by jim něco uteklo. A nemohli to najít.

Stačilo si dát dva a dva dohromady a bylo jasno. Oranžová krabice utekla nejmocnější armádě světa. A ta ji nyní chce zpět.

Jenomže Darko není včerejší. Bedna mu potrhala sítě, a když se na to jen tak zběžně podívá, je to škoda za 20 000 kun. A dokud mu to z Bílého domu Donald nepošle, Darko nedá z ruky krabici. Zavřel bednu do garáže a klíč má u sebe.

Američané volají Darkovi, Hrvatska ratna mornarica volá Darkovi, policie to zkouší, a dokonce i kapitán z Makarské přijel do Podgory a tlačí na city.

Darko je k prosbám i vyhrožování hluchý. Nebojí se ničeho, vždyť byl v devadesátých letech na frontě: „Já mám potrhané sítě, vy chcete bednu. Vysázejte 20 000 kun a já odemknu garáž.“

Říkají mu: „Darko, dej oranžovou krabici. US Navy ti to pošle na účet. Potřebují to teď, vojenská loď musí odplout plnit úkoly do Tichomoří, kde na ni čeká 3. úderný svaz amerických těžkých letadlových lodí.“

Darko ale neslyší. Má potrhané sítě a nebude se spoléhat na to, že mu washingtonské ministerstvo války pošle 2983 USD a 4 centy k tomu. Sliby chyby! Darka nezajímají operační svazy letadlových lodí v Tichomoří a stejně tak ho nezajímají strategické cíle Bílého domu.

Darko má oranžovou bednu a potrhané sítě. Sedí před garáží, ve které je jeho zajatec. Popíjí kafe a čeká. Dokud nepřijede chlap v černých brýlích, který mu zamaštěný stoleček nevysází 20 000 kun, Darko tu garáž neotevře.

Americká vojenská mašinérie se v Tichomoří zasekla. 

 

5943
Na horu