Search
× Search
Extrémně bouřlivý týden v Řecku
Daniel Vodička
/ Kategorie: Počasí

Extrémně bouřlivý týden v Řecku

Následující týden bude v Řecku extrémně bouřlivý. Přes ostrovy se může prohnat obávaný medicane. Zřídkavý meteorologický jev, který je středomořskou formou nebezpečného hurikánu. Pro všechny jachtaře by to mělo znamenat nejvyšší červený alarm!

Podíváte-li se na předpovědní meteorologické modely na Windy, vidíte, že u libyjských břehů vzniká tlaková níže. Ta se bude v nejbližších hodinách prohlubovat a vydá se na sever, případně na severovýchod. Její pohyb a další chování je již otázkou meteorologického modelu, na který se podíváme. Modely se shodují v jednom. Tlaková níže se vydá k řeckým břehům a přinese extrémní vítr a přívalové deště.

Medicane dle ICON

Zdroj Windy

Zdroj Windy

Páteční večer dle ICON. Vítr v poryvech až 110 uzlů.
Nejprve se podíváme na předpověď, která je extrémně znepokojivá. Jde o předpovědní model ICON. Podle tohoto modelu klesne tlak ve středu cyklóny v noci ze čtvrtka na pátek pod 990 hPa a střed bude přecházet přes ostrovy Kefalonia a Lefkada. Rychlost větru by se měla v nárazech pohybovat až kolem 100 uzlů, tedy jen těsně pod hranicí 200 km/h. Takové podmínky by byly pro zasaženou oblast extrémně ničivé. Předpověď srážek slibuje až 150 mm deště za 3 hodiny.

Pokud by se tato předpověď vyplnila, bude obtížné v oblasti hledat bezpečná kotviště, protože při přechodu středu níže se bude vítr stáčet a bude záležet na tom, jestli střed přejde jižně nebo severně od vaší polohy. Proto je třeba jednat s předstiham a být ve svých rozhodnutích velmi konzervativní. Bezpečnost především!

ECMWF

Zdroj Windy

Zdroj Windy

Sobota ráno 0800 dle ECMWF. Střed je jižně od Chiosu.
Předpovědní model ECMWF, který je nejčastěji využívaný, nevypadá tak drasticky. Podle tohoto modelu se bude tlak vzduchu pohybovat ve středu cyklóny jen na hranici 1000 hPa. V noci ze čtvrtka na pátek by měl být u západního pobřeží Peloponésu v okolí Pylosu. Severní vítr na zadní straně níže by měl v poryvech dosahovat 50 uzlů.

Během pátečního dopoledne se přesune kolem Peloponésu do Egejského moře a přes Atény zamíří k ostrovu Chios u tureckých břehů. Vítr by měl v poryvech dosahovat až 60 uzlů. Odtud se níže vydá na jih podél tureckého pobřeží a zasáhne ostrovy Ikaria, Samos, Kos a Rhodos, než zmizí ve východním Středomoří.

Image
Medicane v září 2018.
Ať už vyjde kterákoli z těchto předpovědí, je jasné, že příští dny budou v Řecku bouřlivé. Proto je třeba věnovat velkou pozornost předpovědi počasí a nenechávat hledání bezpečného kotviště na poslední chvíli.

3875
Na horu