Jak spočítat obvod Země z hlavy
Kolik je obvod planety Země a jak ho jednoduše spočítat z hlavy? Bez kalkulačky, bez tabulek, dokonce i bez nekonečného Ludolfova čísla π. Je to jednodušší, než si myslíte.
Když se zeptáte, kolik je obvod Země, začnou lidé pátrat v paměti a pak předkládat větší či menší hausnumera.
Jachtaři nemusí cvičit paměť (letci také ne). K odpovědi na otázku stačí ta nejméně pokročilá znalost navigace a jednoduchý výpočet, který zvládne z hlavy žák prvního stupně základní školy.
Stačí k tomu vědět (povinná znalost pro všechny jachtaře), že 1 námořní míle je 1´zeměpisné šířky. Minuty zeměpisné šířky je na rovníku shodná s minutou zeměpisné délky.
Obvod země je 360°. V 1°je 60´. Mohli bychom tedy říci, že 1°odpovídá 60 námořním mílím.
Nyní tedy stačí vynásobit 360°x 60 a vyjde nám obvod Země v námořních mílích.
Obvod planety Země je 21 600 NM.
Trvá-li někdo na kilometrech, vynásobí výsledek 1,852. To ale my dělat nebudeme, protože my na moři kilometry nepoužíváme.
10232
Související články
Rastrové a vektorové mapy
Rastrové a vektorové mapy
V době elektronické navigace skončily papírové mapy někde hluboko v navigačním stolku. Celá navigace probíhá na monitorech mapových plotterů a mobilních telefonech. Pro bezpečnou plavbu je dobré o elektronických mapách něco vědět.
Co říkají sektorová světla
Co říkají sektorová světla
Občas najdete na mapě majáky, jejichž světlo svítí vedle barvy bílé i zeleně a červeně. Proč tomu tak je a co nám barva světla říká?
Trochu navigace, aneb trojúhelník DST
Trochu navigace, aneb trojúhelník DST
Při navigaci samozřejmě kromě jiného počítáme s naší rychlostí, časem a vzdáleností, kterou chceme uplout. Často potřebujeme rychle spočítat, jak dlouho nám bude plavba trvat, nebo jakou uplujeme vzdálenost za daný čas. Pro ulehčení těchto jednoduchých výpočtů je dobré zapamatovat si takzvaný DST trojúhelník.