Search
× Search
Koronavirus decimuje posádku letadlové lodě
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Koronavirus decimuje posádku letadlové lodě

Francouzská letadlová loď na jaderný pohon Charles de Gaulle míří na svoji domovskou základnu v Toulonu na jihu Francie. Na palubě se mezi posádkou šíří virus Covid 19. V současné chvíli je nemocných 40 členů posádky z 1800.

Vlajková loď francouzského námořnictva je dlouhá 261,5 m a široká skoro 65 metrů. Je poháněna dvěma reaktory Areva o výkonu 150 MWt každý. Maximální rychlost lodě o výtlaku 42 500 tun je 27 uzlů. Dojezd lodě poháněné jadernými reaktory je téměř neomezený, udává se 20 – 25 let. Zásoby jídla na palubě však vystačí jen na 45 dnů.

Epidemie Covid 19 vypukla na palubě letadlové lodě na cvičení v Baltském moři. Nyní probíhá na lodi testování zbytku posádky. Cesta na domovskou základnu je dlouhá 3200 mil.

Nejedná se o první atak koronaviru na letadlovou loď. Se stejnými problémy se potýká také americké námořnictvo na letadlové lodi Theodore Roosevelt. Kapitán lodi Brett Crozier byl dokonce zbaven svého místa poté, co rozeslal dopis, který na nemoc na palubě upozorňoval. Covid 19 atakuje světové armády a ani kapitáni letadlových lodí před ním nejsou v bezpečí.

2642
Na horu