Koronavirus decimuje posádku letadlové lodě
Francouzská letadlová loď na jaderný pohon Charles de Gaulle míří na svoji domovskou základnu v Toulonu na jihu Francie. Na palubě se mezi posádkou šíří virus Covid 19. V současné chvíli je nemocných 40 členů posádky z 1800.
Vlajková loď francouzského námořnictva je dlouhá 261,5 m a široká skoro 65 metrů. Je poháněna dvěma reaktory Areva o výkonu 150 MWt každý. Maximální rychlost lodě o výtlaku 42 500 tun je 27 uzlů. Dojezd lodě poháněné jadernými reaktory je téměř neomezený, udává se 20 – 25 let. Zásoby jídla na palubě však vystačí jen na 45 dnů.
Epidemie Covid 19 vypukla na palubě letadlové lodě na cvičení v Baltském moři. Nyní probíhá na lodi testování zbytku posádky. Cesta na domovskou základnu je dlouhá 3200 mil.
Nejedná se o první atak koronaviru na letadlovou loď. Se stejnými problémy se potýká také americké námořnictvo na letadlové lodi Theodore Roosevelt. Kapitán lodi Brett Crozier byl dokonce zbaven svého místa poté, co rozeslal dopis, který na nemoc na palubě upozorňoval. Covid 19 atakuje světové armády a ani kapitáni letadlových lodí před ním nejsou v bezpečí.
2642
Související články
První čínská letadlovka vlastní konstrukce
První čínská letadlovka vlastní konstrukce
Čína spustila na vodu první letadlovou loď vlastní konstrukce. Svými parametry by měla soupeřit s nejnovějšími loděmi USA. Na rozdíl od ruských letadlovek s hopsacím můstkem je nové plavidlo vybaveny nejmodernějšími elektromagnetickými katapulty, kterými disponuje jen americká armáda.
Pochroumaná chlouba Admirál Kuzněcov
Pochroumaná chlouba Admirál Kuzněcov
Vlajkovou lodí celé slavníé ruské maríny je letadlová loď jednoduchého názvu Адмирал Флота Советского Союза Кузнецов. Moderní mašina navržená na začátku osmé dekády minulého století má několik drobných nedostatků. Například 25 záchodů na 2000 mužů posádky.
Poslední plavba letadlové lodi
Poslední plavba letadlové lodi
Vyřazená letadlová loď USS Kitty Hawk dorazila do svého finálního kotviště v texaském přístavu Brownsville. Dokončila tak několikaměsíční plavbu kolem mysu Horn, která byla její poslední. Po šesti dekádách od nástupu do služby čeká plavidlo rozebrání.