Search
× Search
Megajachty v Cavtatu, jedy v moři u Splitu a uvítání pro český vlak
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Megajachty v Cavtatu, jedy v moři u Splitu a uvítání pro český vlak

Na kotvišti před Cavtatem je plno. Na kotvě zde stojí i jedna z největších jachet na světě. Voda v Kaštelanském zálivu je v těsné blízkosti Splitu jedovatá. Trochu jedovatá. A nakonec zpráva pro našince cestující do Rijeky prvním vlakem RegioJet. V Rijece na nádraží se připravuje vztyčení slavobrány k vašemu uvítání.

Jachty za miliardy

Chorvatsko je koronaviru navzdory v kurzu u movité klientely. Výborně je to vidět v Cavtatu na jihu Dalmácie. Jde o městečko, které leží jen pár kroků od dubrovnického letiště. V jednu chvíli se na kotvišti před přístavem podařilo vyfotit hned 5 megajachet. Největší z nich se jmenuje Flying Fox. Je 136 m dlouhá, 22,5 m široká, má dva heliporty.  Na palubě může ubytovat 25 hostů v 11 kajutách. Ti mají k dispozici například i 12 metrů dlouhý bazén s vydezinfikovanou vodou (pro ty, kteří se bojí do moře). Jachtu si můžete pronajmout. Cena začíná na 3 500 000 EUR za týden. Za tyto peníze se o vás stará 54 členů posádky.

Znečištění v Kaštelanském zálivu

12. a 15. června byla testována kvalita vody ve východní části Kaštelanského zálivu. Výsledky byly tak málo uspokojivé, že by se snad daly označit za docela neuspokojivé.

V blízkosti loděnice Brodosplit byla ve vodě zaznamenána vysoká koncentrace jedovatých kovů zinku, kadmia, olova, mědi, niklu a kobaltu. Vedení Brodosplitu jen nevěřícně kroutilo hlavou: „Jak se tam to svinstvo mohlo dostat?“

Možnosti jsou dvě. Buď se v zátoce nachází bohaté naleziště nerostů a jednou na tom někdo zbohatne. Nebo zástupci Brodosplitu říkají nepravdu.

Naši turističtí bratři vítejte…

Foto archiv

Foto archiv

Pro uvítání prvního českého vlaku byla oprášena slavobrána z doby císařství.
V Rijece na nádraží je připravena slavobrána, která uvitá turisty z Čech a ze Slovenska. Ti přijedou prvním vlakem RegioJet již zítra. V nádražní budově cvičí místní kapela, která spustí ve chvíli, kdy lokomotiva přejede poslední výhybku před nádražím.

Našinec tak má jedinečnou šanci cítit se jako nositel světla, jako osvoboditel. Chcete-li se stát objektem reportáže chorvatské televize, doporučuji vám se učesat, upravit a vystoupit z vlaku jako první.  V Rijece na vás budou připraveni.

 

39588
Na horu