Méně oken na plavby - i letošek bude bohatý na hurikány
Aktuální předpověď hlásí pro rok 2022 nadprůměrné množství hurikánů. Meteorologové z Coloradské státní univerzity uvedli, že očekávají minimálně 19 velkých bouří a devět hurikánů, z nichž čtyři budou kategorie 3 nebo vyšší. Pro jachtaře chystající se na transatlantické plavby to není příznivá zpráva.
Dlouhodobý průměr odpovídá 14 bouřím a sedmi hurikánům. Tři z těchto hurikánů bývají kategorie 3 nebo vyšší. Hurikánová sezóna začíná v červnu a trvá do listopadu.
Předpovědi očekávající více bouří, než je průměr, se v posledních letech objevují častěji. Pro loňský rok meteorologové předpovídali 17 bouří a čtyři velké hurikány. Skutečnost pak tuto předpověď ještě předčila - s 21 bouřemi šlo o třetí nejdivočejší sezónu za dobu měření. Čtyři z loňských sedmi hurikánů byly považovány za významné.
Nejničivější z nich - hurikán Ida - způsobil škody za 60 miliard dolarů, což jej z pohledu výše škod řadí do první pětky (statistika se vede od roku 1980).
Síle a velikosti tropických cyklón svědčí teplá oceánská voda. S jejím postupným oteplováním, které je součástí klimatických změn, je tak častější i výskyt ničivých hurikánů.
I výskyt bouří, jejichž intenzita je taková, že si bouře zaslouží jméno, je stále častější. Proto meteorologům loni i předloni došla jména. Z toho důvodu bylo jméno Wanda použito dvakrát.
879
Související články
Znáte vítr na Jadranu
Znáte vítr na Jadranu
Na oceánu je vítr anonymní. Bývá závislý na tlakovém gradientu, a to jak směr, tak i síla. Ve Středomoří je situace jiná. Každý vítr zde má své jméno, svou jasnou charakteristiku. Podle názvu větru poznáme, co můžeme očekávat.
Nový meteorologický radar na Jadranu
Nový meteorologický radar na Jadranu
Nedaleko Sukošanu na vrchu Debeljak byl uveden do provozu nový meteorologický radar. Postup bouřek tak uvidíte od slovinské hranice až po ostrov Mljet.
Jugo přichází…
Jugo přichází…
Na pobřeží na tričko, na moři stále na pořádné oblečení. Taková je situace na Jadranu. A dnes to vypadá na vydatné jugo. Chorvatští meteorologové varují před nárazy o rychlosti až 55 uzlů.