Search
× Search
First minute
Několik tipů na noční bóru
Daniel Vodička

Několik tipů na noční bóru

Dnes v noci zasáhne především severní část Jadranu na letní poměry velmi silná bóra. Přinášíme několik tipů, kam se před ní schovat.

Tribunj

Městečko Tribunj nedaleko Vodice má nábřeží s mooringovými lany výborně kryto před bórou. Bóra se zvedne o domy na ostrůvku a na nábřeží stojí jachty v klidu. Můžete v kavárně za zádí své jachty popíjet cokoli uznáte za vhodné a přitom sledovat, co dělá bóra dále na moři. Místo zde si zajistěte včas, jejich počet není neomezený. I když s koronavirem v zádech to nemusí být nic strašného.

Vrboška

Dalším místem, kde nemusíte mít ani potuchy o tom, co se venku děje, je Vrboška na severní straně Hvaru. Výborně krytý přístav, který je zákeřný jen tím, že nemáte žádnou představu o tom, co vás čeká venku, až vyplujete.

Milna

Dalším před bórou výborně krytým přístavem je Milna na Brači. Vybrat si můžete z více možností stání, ale osobně bych nejraději volil nábřeží v ACI maríně před kostelem, kde jste proti bóře vyvázáni zádí.

Vinišće

Zátoka s vesnicí nedaleko Trogiru je vynikající na kotvení. Jiné stání v ní ani není, pokud se nedohodnete na vyvázání bokem s rybáři. Na kotvu je zde ideální hloubka a kotva na dně velmi dobře drží. S dobrou kotvou a vysypaným hezky dlouhým řetězem bych se zde kotvení nebál.

Vela Rava

Pohybujete-li se dále na severu, jste již v oblasti, kterou může bóra zasáhnout největší silou. I zde jsou ale místa, kde je možné se dobře schovat. Příkladem je přístav Vela Rava. Zde je možné se vyvázat na konci zátoky k molu, nebo stát na vnitřním konci trajektového nábřeží (dvě 13 m jachty se vejdou před trajekt), nebo za rohem na vnější straně trajektového mola.

Preferujete-li stání u restaurace, pak o půl míle na jihovýchod je Villa Rava s nábřežím a mooringy.

Zverinac

Zverinac je již přímo pod Velebitem. Přístav je ale na závětrné straně ostrova. Hřeben ostrova je přitom v místě přístavu vysoký cca 50 m, vytváří tak přirozenou ochranu.

 

Vytisknout
6592
Na horu