Search
× Search
Spinaker a genaker na IMOCA
Daniel Vodička

Spinaker a genaker na IMOCA

Označení předních plachet občas bývá zavádějící. Co platí v angličtině, neplatí v jazyce francouzském. No a některé plachty již na palubě ani nenajdete.

Zde máme obrázek tří předních plachet, používaných na jachtách IMOCA (Vendée Globe), které se pokusíme představit.

Spi

U nás bychom tuto ohromnou plachtu označili jako genaker. Francouzi ho nazývají asymetrický spinaker. Na lodích IMOCA jde o plachtu s plochou kolem 400 m2. Je určena do slabého zadoboku 5 – 20 uzlů. Na moderních lodích IMOCA ji už obvykle nenajdeme. Speciálně ne na těch s foily. Důvodem je rychlost lodi. Čím je jachta rychlejší, tím ostřejší je zdánlivý vítr, na který pluje (viz obr.). Proto potřebuje plachtu na ostřejší vítr. Navíc rychleji pluje, rychlejší je zdánlivý vítr, který na loď působí a o to rychleji se může rozjet. Platnost tohoto tvrzení je omezena.

Grand Gennaker

Grand Gennaker připomíná velikou a hlouběji střiženou genu. Může také připomínat Code 0, ale opět s hlubším střihem. Jeho plocha dosahuje 300 m2. Je určen do větru o rychlosti do 30 uzlů. Úhel větru 120 – 160°.

Petit Gennaker

Petit Gennaker již není vytahován až na vrchol stěžně. Jeho plocha dosahuje jen zanedbatelných 200 m2. Je určen do silnějšího větru. Jeho střih je plošší, díky tomu je možné ho použít i na poměrně ostré kurzy ve slabším větru.

5255
Na horu