Search
× Search
Střelba a mor
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti

Střelba a mor

Na Jadranu je po sezóně konečně trochu klidu. Turisté odlétli na zimu na sever, jachty odpočívají po náročné sezóně v marínách a vody u pláží místo plavců čeří jen ryby domácí. Klid ale nepanuje všude. Mezi Kremikem a Rogoznicí se bude střílet od pondělka 4. do pátku 8. listopadu.

Střelba

Hrvatska ratna mornarica vypluje v pondělí na moře, aby vyvětrala rakety a hlavně děl. Ve vojenském polygonu Zečevo je hrozivé ticho před bouří. Úderem pondělní osmé ranní zaduní střelba z děl chorvatských bitevních lodí a křižníků a země se zatřese. Plánujete-li výlet do Chorvatska, držte se od Zečeva dále. 

(pozn. autora: s přesnou specifikací střílejících lodí si nejsem jistý. Možná to nebudou bitevní lodě…)

Foto 20000 milja

Foto 20000 milja

Kyjovky umírají na celém Jadranu.
Mor

Pracovníci Parku prirode Lastovsko otočje zkoumali populaci největších středomořských mlžů na několika místech v parku. Přísně chráněné kyjovky se vyskytovaly na celém území parku. Celkem bylo na zkoumaných lokalitách nalezeno více než 550 lastur. Všechny jsou ale mrtvé a podlehly nemoci, která se poprvé objevila před třemi lety na východním pobřeží Španělska. Od té doby se podařilo na španělském pobřeží nalézt jen 6 živých jedinců!

To samé čaká Jadran, kde se mor šíří od jihu. Zatím poslední mrtvé populace byly objeveny severně od Zadaru.  To ale bohužel není konečná hranice a očekává se, že podlehne populace na celém Jadranu.

 

3089
Na horu