Search
× Search
Tragická nehoda v Rimini
Daniel Vodička
/ Kategorie: Zajímavosti, Bezpečnost

Tragická nehoda v Rimini

Jachta Bavaria 50 se chtěla schovat před bórou o rychlosti přes 40 uzlů v přístavu Rimini. Před vjezdem přestal pracovat motor a loď skončila rozlámaná na vlnolamu.

Jachta Bavaria 50 s šestičlennou posádkou plula z Ravenny do Trapani na Sicílii. Jeden člen posádky měl za sebou i plavbu okolo světa. 
Před vjezdem do přístavu přestal pracovat motor a vlny jachtu hodily na vlnolam chránící přístav. Čtyři členové posádky zahynuli.

Neradi o podobných tragických nehodách píšeme. Nejsme bulvár. Zveřejnění nehody však může zabránit podobným situacím v budoucnu. Již na kurzu jachtingu se mluví o tom, že na otevřeném moři je jachta v relativním bezpečí. Nebezpečí na ni číhá u pobřeží. Přiblížení se ke břehu v bouři může být vždy nebezpečné. Více než všechny řeči však udělá jeden příklad.

Řešení? Plout dále!


Podmínky během plavby musely být velmi tvrdé. Zima a vodní tříšť na palubě nejsou nic příjemného. Zvláště ne v noci. Všichni na lodi trpí, to je jasné. Vidina teplé sprchy v maríně a večeře ve vytopené restauraci je lákavá, rozhodnutí zajet do přístavu logické.
Ale nesprávné.

Vlny se na malé hloubce u pobřeží zvedají a zkracují. Extrémně nepříjemný stav moře. K vynechání motoru může za takových podmínek dojít. Do sání se mohou dostat nečistoty ze dna nádrže, motor si může nasát vzduch…

Pak můžete včas zareagovat, vytáhnout kousek geny a zajet za vlnolam s plachtou. Pokud máte čas. Uvnitř přístavu pak způsobíte paseku. Budou vás proklínat, že jste si nepočínali opatrněji. Vy sami budete nešťastní, kvůli škodě, kterou jste způsobili. Pokud se vám do přístavu podaří zajet, nebudete si vědomi toho, že jste na vlnolamu mohli všichni zemřít.

24846
Na horu