Search
× Search
Zatopená marína Portorož
Ondřej Vachel
/ Kategorie: Počasí, Zajímavosti

Zatopená marína Portorož

Ondra Vachel nám poslal kratší článek a pár fotografií z maríny Portorož, která se celá ocitla v bouřlivém jugu pod vodou. Snímky vznášejí i otázku, jak vysoko je třeba uložit jachtu přes zimu na suchu, aby tam na jaře ještě byla.

Po skončení regaty Jabuka jsme rychle převáželi naši jachtu Paula do domovského přístavu v Portoroži z důvodu blížící se bouře. Vše šlo podle plánu. Plavba z Vodice do Portorože zabrala pouhých 30 hodin.

Ráno 12. listopadu už bylo zajímavé. Bylo znát, že příliv je nezvykle vysoký. Nicméně loď jsme úspěšně zazimovali a šli spát. Kolem deváté večer jsem vylezl z podpalubí a zjistil, že hladina moře je cca 60 cm nad pontonem. Během necelých dvou hodin se zvedla hladina o cca 1,5 metru.

Museli jsme převázat loď a zachraňovat sousední pasarely a bicykly. Pak nastalo odstrkávání nespočtu plovoucích předmětů od lodě. Popelnice, odpad z okolí, záchranné kruhy, nedaleký sklad vzácných dřev a čistokrevný pes i s boudou.

Dále následovala záchrana automobilu. Dojít bezpečně z pontonu na ´břeh´ nebylo jednoduché. Silný proud z místního potoka udělal své. Auto jsme naštěstí zachránili v čas. Marína připomínala povodně v ČR v roce 2002. Při návratu na loď, když jsem se brodil do půli stehen vodou, na mě volal jeden místní mariňák, kam jdu. Ať jsem prý opatrný, že transformátor, který se v tu chvíli nacházel necelé 3 metry ode mě, probíjí. Tak jsem tak stál bezmocně po pás ve vodě, koukal na zaplavený tranďák a přemýšlel, jestli mravenčení v nohou způsobují nenasytné sardinky, nebo elektrický proud.

 

3945
Na horu