Přístavní manévry červená
Search
× Search

Součástka, která vám může zatopit

Součástka, která vám může zatopit
Součástka, která vám může zatopit
Víte, co je impeler, kde ho najdete a k čemu tato součástka na lodi slouží? Může být pro vás velmi důležitý. A přitom taková blbost… Při přebírání lodi v maríně jste se jistě setkali s tím, že vám ukázali náhradní díly na motor, které v případě potřeby můžete použít. Většinou se jedná o nářadí (často nepoužitelné), náhradní motorový olej, řemen na alternátor a malou krabičku s nápisem impeler. Krabičku jste otevřeli, abyste zjistili, co je uvnitř. Našli jste malou černou gumovou vrtulku, již zmíněný impeler. K čemu slouží? Jak se chladí motor Nejprve si musíme připomenout základní principy, na kterých pracuje lodní motor. U auta se k chlazení motoru využívá odporový vzduch, který vytváříme rychlejší jízdou. U plachetnice tak rychle neplujeme, ale proti autům máme velkou výhodu - nekonečnou zásobu studené vody. Tu využíváme k chlazení lodního motoru. Vodu je potřeba nasát, prohnat kolem motoru aby ho ochladila, pak ji ve výfukovém koleni smíchat s horkými...

Hádanka pro vás

Máme tu jednu hádanku. Souvisí s COLREGem a na konci taky trochu s počítáním. Uvidíte, že výsledek je zajímavý (a trochu šílený).

Proč lodě ze dřeva?

K výrobě lodí se používají nejrůznější materiály. Laminát je nejrozšířenější, dřevo nejstarší, železo, hliník, karbon, nebo dokonce i beton. My se na některé z těchto materiálů podíváme...

Tip na plavbu: Blace

Hledáte zajímavé místo, kde jste ještě nebyli? Zkuste Blace nedaleko Ploče. Ospalá dědina s přístavem, která leží v deltě řeky Neretvy.

Velké stavby, náš cíl?

V posledních letech se hodně mluvilo o splavnění Vltavy až někam k pramenům. Rozvoj turistiky, příliv investic, dotace, dotace, dotace… Co se ale ve skutečnosti pro jachting a vodní dopravu udělalo?

Co říkají čáry na obloze

Někdo v tom vidí obří komplot farmaceutických firem a leteckých společností, které nás práškují kdovíčím. Této nepochybně zajímavé teorii nevěřím. Jako jachtaři bychom však čárám na nebi pozornost věnovat měli.

Rekonstruovaná Želivka

Nedávno jsme od pana Honzy Rejfka dostali avízo na zajímavou fotodokumentaci rekonstrukce motorové lodě Želivka, kterou si někteří ještě pamatují v provozu mezi Prahou a Roztoky.

Poslední
Na horu